Pravidla

Původně jsem nechtěla nic takového závádět, protože spousta blogerů, které znám tenhle problém nemá, jenže ti taky neblogují o autismu, že… Nicméně (a není to jen můj případ, více autistů s tím má problém!!! nechápu, kde se ta zlost v lidech bere) se začínají vynořovat lidi, kteří si myslí, že rozumí všemu nejlíp a dávají to najevo poměrně ostrým způsobem. Proto jsem byla nucena zavést pravidla, které ano, mohou vést k cenzuře, ale tak jako jsou určité myšlenky cenzurované (protože například nabádají k nenávisti), tak já odmítám zveřejňovat ableistické a rýpavé komentáře. Myslím si, že člověk, který nemá problém se chovat slušně a přehodnotit své názory na základě nových informací si tohoto ani nevšimne, natož, aby to vztáhl na sebe. „Potrefené husy“ se určitě ozvou (aspoň mi do budoucna ulehčí práci).

Blogovat o tématech jako je duševní zdraví, které je celkově zahlcené mýty, mýty, mýty je, věřte mi, opravdu velmi náročné (a u autismu ještě víc), takže se zkuste vžít do role člověka, který se snaží o nějakou osvětu, a pochopit ho, nikoliv mu podrážet nohy (toto je takové malé zamyšlení pro jisté AS).

A tip pro NT rodiče: Jestliže chcete, aby okolí respektovalo jinakost a specifika vašich dětí, začněte u toho, že budete respektovat názory lidí, kteří mají mají stejnou „poruchu“ jako vaše děti. Pomůže to nám všem, vážně.

P R A V I D L A :

  1. Jestli si myslíte, že jakožto neurotypický rodič/kamarád autistického člověka toho víte o autismu mnohem víc než autistka, která to ještě v podstatě studuje, ale přesto by měla mluvit jen sama za sebe a negeneralizovat (co na tom, že to dělají úplně všichni, například feministky, věřící a podobně), pak jste tu špatně. Komentáře tohoto typu opravdu schvalovat nebudu. Když generalizuju, tak samozřejmě nepíšu jen o sobě a taky si dlouze rozmýšlím, jak to zformuluju. Píšu i za ostatní autisty ve skupinách, se kterými jsem to samozřejmě probírala, za své autistické kamarády a v podstatě svými slovy v češtině často tlumočím to, co si myslí/cítí autisté po celém světě, kteří se též snaží o osvětu (stačí nebýt líný a hledat v angličtině na těch internetech, dneska prý anglicky umí každý). Jasně není to žádná neprůstřelná pravda, asi tak jako nic v životě, ale pokud vím, tak to je snad nám všem jasné.

  2. Rozumím tomu, že někdy můžu psát špatně stravitelným způsobem, ale to neznamená, že musíte okamžitě přejít do ofenzívy bez toho, aniž byste se nejprve zeptali, jak to bylo myšleno. Já se snažím o osvětu, takže budu ráda, když se pokusíte držet motta „pokud nemám co hezkého říct, raději neřeknu nic“. Toto je můj blog, moje místo, nesouhlasit se mnou samozřejmě můžete, ale použijte logické a trefné argumenty, na které se dá konstruktivně, bez emocí reagovat, nicméně pokud usoudím, že nějaký komentář je příliš ostrý, nebudu jej zveřejňovat. Nebaví mě to, nebaví mě pořád někomu dokazovat, že jsem něco myslela jinak, než jak to ten dotyčný pochopil, zvlášť, když ten člověk ani pravdu nechce slyšet! Můj čas je mi drahý.

    Taky se přede mnou vyvarujte se těmto výrokům a i těmto (pokud máte pocit, například, že váš malý synovec „trpí“ autismem [ačkoliv spíš trpí neschopností vyjádřit své potřeby, což znamená, že problém je víceméně v mentální retardaci], to neznamená, že mně a nějakým ostatním autistům musíte vykládat, že musíme trpět též). Nebudu schvalovat ableistické, ani rýpavé komentáře, nebo komentáře typu „to je naprosto normální, to máme my neurotypici taky“, protože kdyby to tak normální bylo, tak bych si neprošla peklem kvůli tomu, že jsem „divná, vadná, psychiatrický případ a magor“. A diagnoza AS by nikdy nevznikla 🙂

Všimla jsem si, že se tento nešvar obecně rozšířil mezi více blogů autistů, dokonce i mezi osvětové stránky, které názory samotných autistů i berou v potaz. U některých autistických blogů už ani nelze přidávat komentáře a já bych k tomu opatření nerada došla. Děkuji za pochopení.

Jinak, věřte tomu, nebo ne, jsem poměrně milý a otevřený člověk, ale nesnáším dvě věci: lidskou hloupost a nedostatek znalostí, který je prezentován jako dostatek znalostí a je používán v hádce s lidmi, které ty znalosti skutečně mají. 🙂

Reklamy