Autismus „starter pack“

V poslední době se mi stává, že mě kontaktují lidi, kteří mají podezření na autismus u sebe a neví kde pořádně začít, jaké články přečíst, kde si můžou udělat nějaký test. Sestavila jsem pro to jakýsi „starter pack“, který vám snad pomůže. Je možné, že se bude časem různě aktualizovat.

~ Testy, které vám napoví, jestli jste spíš autista, nebo spíš NT: ~
Aspie kvíz – Dlouhý kvíz, ale pro orientaci ideální
AQ test – Test, který využívají i odborníci

~ Aspie-friendly stránky: ~
Není mnoho osvětových stránek, které bych mohla s čistým svědomím doporučit. Jedna dělá dobře to, co dělá druhá špatně a naopak. Zlatou střední cestu nenajdete, jedni se soustředí pouze na nízkofunkční autisty a Aspergery exkludují, jiní (těch ovšem není moc) mají pocit, že autismus není spektrum, že jsme všichni autisté stejní, další zase vidí autismus jako větší břemeno než je rakovina. To jsou všechno do jednoho hlouposti.

Osobně píšu pro ATYP magazín, ten můžu doporučit, protože se tam poslouchají hlasy autistů. Dále s přimhouřenýma očima můžu doporučit AdventorMůjautismus a na diagnostiku NAUTIS.

Některé organizace považují názory autistů za „náhodné výkřiky“ nebo mají v týmu samozvanou odbornici, která píše o PAS naprosté hovadiny. Pozor na ně!

~ Facebookové skupiny: ~
Aspíci sa nudia Mix všech témat, jak odlehčených, tak i vážných, má svoje pravidla, která platí pro všechny. Není zde povoleno bagatelizovat problémy jiných. Primárně pro autisty.
Dospělý aspík – Mix všech témat, ale skupina je téměř neaktivní.
Autistky a aspie girls – Pouze pro holky, skupina je safe space pro příslušnice LGBTQIA+. Pouze pro autistky.
ASPindárna – Převážně na sdílení svých životních trablů. Není zde povoleno bagatelizovat problémy jiných. Pouze pro autisty.
Seznamka pro aspergery – Téměř neaktivní, seznamka pro autisty. Pouze pro autisty.
Aspergerov syndróm – Slovenská skupina, jsou tam převážně NT maminy autistů, ale často se i zajímají o názory dospělých AS, obecně tam panuje dobrá atmosféra, hádky se nekonají nijak často.
Autismus – praktické informace – Opět skupina spíše pro rodiče, nicméně i zde nejsou hlasy dospělých aspíků utlačovány, příjemná atmosféra, hádky se tam moc nekonají.
PAS – poruchy autistického spektra – Spíše pro NT rodiče, ale zatím jsem se tam nesetkala s výraznými konflikty mezi AS a NT.

Podobných skupin existuje víc, ale buď jsou to skupiny o dvaceti členech, anebo skupiny, kde se neustále někdo hádá a lidé se tam navzájem pomlouvají.

~ Významné články ode mě (na blogu): ~
21 AS věcí o(d) nás pro vás
Věci, které jsem kdysi jako autista nevěděla (ale ráda bych je věděla)…
Kde jsou? – Článek o tom, že je mnoho nediagnostikovaých Aspergerů a atypických autistů, které můžete znát i vy, ale neví se o nich.)
Věty, které mě rozčilují (co lidi říkají o PAS)
Věty, které mě rozčilují (co lidi říkají o PAS) vol. 2
Autismus není neviditelný
 – Článek o tom, že na lidi působíme podivně už od pohledu.
Být, či nebýt diagnostikován; toť otázka
Epidemie… čeho vlastně? Autismu?
Důležitá rubrika: Úlovky z tumblru

Reklamy