Co mě štve… ano, zase ten koronavirus

Zařekla jsem se, že nebudu psát články o koronaviru, protože toho jistě máme všichni – a tady si skutečně troufám psát v plurálu – plný zuby a upřímně nám z toho hrabe. Taky jsem se zařekla, že nebudu tak těžko stravitelná svými kritickými články, ale v poslední době se toho nakupilo tolik, že to chce vypustit ventil. Začněme tím bohužel stále aktuálním a nejpalčivějším tématem. Jsem už totiž poměrně rozdrážděná určitými tendencemi lidí. A co si budeme povídat: v ekonomicky a zdravotně nejisté době se optimisticky laděné články píšou těžce. Zvlášť, když se koronavirus dotkl i mojí rodiny.

Já to chápu, ani mě to nebaví. A chápu, že se někteří lidé pod vlivem omezování, které jim z nějakého důvodu připomíná minulý režim, uchylují k takzvané racionalizaci, kdy sami sobě vysvětlují, že opatření jsou zbytečná, protože A) nefungují (roušky fungují, vědecky potvrzeno) a za B) je to jen chřipečka/rýmička a tenhle vir tu s námi už zůstane. Připadá mi, že tito lidé zapomínají na jednu důležitou věc: příliš jsme si zvykli na virózy, považujeme je za běžnou součást života, ale jsou stejně tak běžná součást života jako rakovina. U rakoviny se všichni třeseme strachy, ale u virózy se téměř nikdo nebojí, protože nezabíjí. Omyl. HIV, ebola, HPV (který způsobuje právě onu rakovinu!!) některé druhy angíny atd. jsou taky viry. A zabíjí. Viry jsou nepřátelé. To za prvé a za druhé: viry potřebují hostitele. Bez nich mají smůlu. Tedy jinými slovy: když budu ohleduplný, nebudu chodit do školy/do práce s chřipkou, nenaprskám ji na ostatní lidi, kteří to naprskají na svou rodinu, která to naprská na svoje spolužáky/kolegy, žádné chřipkové sezóny nebudou. Viry se tak nebudou moct přenášet na další hostitele a nenajdou si někoho, koho zabijou. Kondom si při sexu s novým člověkem vezmeme, ale rouška je omezující? Opravdu?

Říkat, že COVID s námi zůstane stejně jako chřipka je naprostý alibismus jak sám před sebou omluvit, proč jsem neempatický vůl. Co takto pandemie španělské chřipky, která zabila několik miliónu lidí, v životě jsme o ní neslyšeli? Je roznášení chřipky na další lidi v pořádku? To jsme si vážně zvykli kašlat (metaforicky i doslova) na ostatní, že nás ani nový více nebezpečný (ale stále zatím relativně málo nebezpečný, naštěstí, ale bude hůř) vir nedonutí přehodnotit návyky?

Tento bezohledný přístup mě štve. Ne protože jsem v rizikové skupině a mám pochopitelně obavy, že by mě COVID mohl zabít, nebo dokonce ne proto, že mou babi zabila ta pohodová chřipka, ale prostě proto, že lidé odmítají kriticky myslet, za vším hledají nějaké restrikce, které prostě nejsou fér, nerozumí tomu, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného a že společnost může být funkční jen v rámci soudržnosti a vzájemné ochrany. Skočíte do silnice bez rozhlédnutí jen proto, že vám Prymula řekl, že se máte rozhlížet a to vás omezuje? Upřímně jsem víc unavená ze všech těch bezohledných popíračů faktů, protože jsou příliš líní si si fakta nastudovat a porozumět jim, než z restrikcí, které, kupodivu, nepotrvají věčně. Tedy, pokud nám Čechům ještě někdy otevřou hranice a nezničíme si kompletně ekonomiku…

Mimochodem, ve chvíli, kdy jsem se rozhodla tento článek zveřejnit, jsem se dozvěděla, že táta (a pravděpodobně zbytek domácnosti) má koronavirus. Táta, kterého jsem za CELÝ SVŮJ ŽIVOT nezažila v teplotách, má už přes týden horečky. Takže ne, koronavir není žádný podvod EU a je to zjevně pěkná „chuťovka“.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.