Nejde o koronavirus, ale o přístup lidí

Jako člověk, který je kvůli svým zdravotním problémům vždy v ohrožení, se mi těžce sleduje, co se děje kolem koronaviru. Zdá se, jako kdyby se svět vždy musel rozdělit jen do dvou extrémů a koronavirus není výjimka; na jedné straně tu je skupina, která panikaří, na straně druhé je skupina lidí, která je bezohledná a celou tuto epidemiemi, která se brzy stane pandemií, zlehčuje.

Nejde jen o koronavirus jako takový, ale o přístup lidí: zvlášť o jejich bezohlednost. Nedávno se na Twitteru objevil člověk, který si stěžoval na to, že se dozvěděl, respektive vydedukoval, své výsledky (pokud si dobře pamatuju, tak byl nakažený) z televize, konkrétně z tiskovky ministra zdravotnictví. Jenže ten stejný člověk si odjel do Itálie zalyžovat už v době, kdy se vědělo, že je mnoho regionů, ano, těch v Alpách, zasaženo koronavirem a že se tam nový SARS rozšiřuje celkem velkou rychlostí. A ten stejný člověk po příjezdu poslal své děti do školy, přestože jeho manželka měla podezření na COVID (které se nakonec potvrdilo). Kdo mě sleduje na Twitteru, si mohl všimnout, že jsem na tohoto člověka zareagovala.

Jako nezlobte se na mě, ale když vím, že se v nějaké oblasti šíří virus, o kterém doteď nikdo neslyšel, nikdo pořádně neví, co přesně dělá, jak snadno může zmutovat, jestli se přenáší i na domácí mazlíčky, jestli může být i asymptomatický, když se neví jak ho léčit a kolik je doopravdy zemřelých – jednoduše je tento COVID-19 naprosto neprozkoumaný -, na to člověk nepotřebuje mít nadprůměrné IQ, aby věděl, že je naprostá bezohlednost jezdit do oblastí, kde se ten koronavirus šíří, když není absolutně žádná nutnost tam jezdit. Na to neexistuje žádná omluva, ani omluva typu „ale vždyť COVID byl jen ve vedlejším regionu, ne přímo tam“ a „už to měli zaplacený, měli ten zájezd nechat propadnout?“.

Ano, jasně, že měli. Tečka, tečka, tečka. Kdyby byla zodpovědnost základní výbavou každého člověka, COVID, ani jiné předchozí problémy, by se nerozšířily po celém světě a zůstaly by jen mezi pojídači netopýrů. Copak ti lidé nemají žádné příbuzné a kamarády pro které můžou představovat velké riziko, pokud se sami nakazí? Copak je to vážně ani trochu netrápí? To jako vážně?

covid 19 mortality rate by age chart

Pro porovnání: chřipka vs. COVID-19.

Toto jednoduše není žádná obyčejná chřipka, která si dělá zálusk tak akorát na starší a nemocné občany (ale i na ně by se mělo automaticky myslet, i oni jsou lidé!), ale tato „chřipka“ zabila i relativně mladé a jinak celkem zdravé doktory, kteří nakažené ošetřovali anebo „uzdravený“ pacienty. A nakažený ani nemusí mít příznaky, aby mohl COVID šířit dál, jak se zdá.

Proč tento článek? Protože sama jsem v ohrožené skupině. A i kdybych nebyla, není to až tak dávno, kdy mi umřela babička. Na chřipku. Na chřipku, která je mnohem menší hrozba než tento koronavirus. A spousta lidí může přijít, či už přišla, o své blízké a to jenom proto, že někdo nemohl zůstat ve své domovské zemi; prostě na tu lyžovačku „musel“ odjet, nebo „nemohl“ dodržet karanténu, nezájem… Nebo že někteří jedinci chtějí odcestovat právě proto, že budou kvůli koronaviru prázdné sjezdovky. Absurdní. Ano, člověk se nemůže před žádným virem vysloveně schovat, ale vyrazit mu naproti a potom ho dovléct do další země je bezohledné. Sama jsem chtěla na začátku léta do Itálie k moři, ale nepojedu, byť je možné, že bude epidemie už pod kontrolou.

Ale nejde „jen“ o zdraví nás všech. Epidemie se promítá do všech aspektů života, například do ekonomiky. A i do dalších. Kamarádka má obavy, že bude muset odložit svatbu. Byla dokonce i odložená premiéra nejnovějšího Jamese Bonda. Velkoměsta se uzavírají, doprava se omezuje, porušení karantény může stát lidi i tři milióny. Nic z toho se kvůli chřipce neděje. I proto se obávám, že vážně nakažených a mrtvých je mnohem víc než co přiznávají oficiální statistiky.

Nechci tu svým článkem nikoho vysloveně hanit, ani strašit a vyzývat k rabování obchodů, člověk si opravdu jen nemusí uvědomit, že může být hrozbou. Chci tímto článkem říct, že je nutné se zamyslet nad tím, že reagovat na paniku tím, že se zlehčí a podcení situace, se může snadno vymstít; tím, že se situace nakonec vymkne z rukou. Panika není na místě, ale bagatelizace už vůbec ne.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.