Tři vzorce vztahů

Vypozorovala jsem, že existují přibližně tři druhy lidí; tři vzorce chování ve vztazích, které jsou aplikovány bez ohledu na kohokoliv a na cokoliv.

První nedokážou být s někým – odstrkují lidi, kteří o ně mají zájem, neumí si vybudovat vztah, protože je pro ně samota známá hřejivě/chladná uklidňující jistota, která na ně čeká vždy doma stejně tak jako čekají domácí mazlíčci na své majitele, aby si s nimi pohráli. A věří tomu, že takto je jim nejlíp dokud jim nedojde, že je jejich samota nedobrovolná, protože se všichni okolo přestali snažit. Snažit se musí obě strany.

Druzí nedokážou být sami – neustále vyhledávají něčí společnost, ženou se ze vztahu do vztahu, ať už je naplněný city, nebo ne, je jim to jedno. Natolik, že jsou snadné potenciální kořisti pro psychické či dokonce fyzické týrání a trvá jim roky, než jim dojde, že jejich spokojenost je vlastně slepá nespokojenost a jistota v absenci citů je nejistota z toho co přijde zítra. Povětšinou svého partnera doopravdy neznají, žijí ve vlastní hlavě s iluzí toho, kdo je jejich partner.

A pak je třetí druh, třetí vzorec: ti, kteří nechtějí být sami – samota je ubíjí -, ale zároveň nedokážou být s kýmkoliv, kdo projeví zájem – potřebují někoho, kdo si zaslouží jejich snahu se změnit a začít projevovat důvěru. Jejich „arogance“ je jejich ochrana před životní chybou, i když si ji okolí bere osobě a snaží se je změnit. Čím víc se snaží, tím víc naráží na neústupnost.

První druh je mnoho mých bývalých přátel na spektru autismu a poruchou osobnosti. Jsou to lidi, kteří natolik těžce snáší vlastní nálady a emoce, že nedokážou mít vedle sebe nálady a emoce někoho dalšího. Někdy takoví lidé, ty „funkčnější případy“, mají přátelství a partnery, ale jen pokud se hraje podle jejich pravidel. A když se nehraje, neumí se přizpůsobit a radši zůstanou sami, pokud nenajdou partnera z druhé skupiny.

Do skupiny spadal i můj manžel, který si musel projít hnusným vztahem naplněným podváděním a lhaním než mu došlo, že je lepší být sám než žít v toxickém prostředí proti kterému je jakýkoliv respirátor bezmocný. A až když člověk otevře oči, aby čelil realitě, ve které žije, až teprve tehdy ji může změnit. Většina lidí by se tu našla, že?

Paradoxně bývá třetí skupina vykreslována v popkultuře jako ta nejvíc toxická, bad boys a bad girls s „chladným srdcem“, ale já si myslím opak. Ne protože do ní sama spadám, ale protože tato skupina lidí ví co si zaslouží jak oni, tak i lidi kolem nich, ačkoliv to druhé skupině – té nejrozsáhlejší – může připadat jako nesmyslný/iracionální strach ze závazků, právě proto, že se do vztahů neženou hlava nehlava. Ale není v tom žádná faleš.

5 komentářů: „Tři vzorce vztahů

 1. Já jsem byla dlouhá léta dvojka, která si myslí, že je jednička… 😀 Protože jsem netušila, co přesně AS znamená, takže jsem toužila po uznání od ostatních a po jejich kamarádství (a samozřejmě i přízni opačného pohlaví), ale strašně jsem si vyčítala, když se jim na mně něco nelíbilo, že jsem si právě o sobě myslela, že jsem hnusná a nepřizpůsobivá a neochotná. A ono fakt ne, jen prostě už znám svoji cenu (spíš limity) a už si najednou nenechám……na sobě štípat dříví, na což asi dost lidí v mém okolí nebylo zvyklých. Takže mi asi taky vyjde trojka, nepociťuju se jako jeden z těch předchozích extrémů, ale vlastně je to fajn, když člověk pochopí, že dobrý vztah je o komunikaci a spolupráci, ne o tom, jak se budu uskrovňovat jen já nebo naopak ten druhý.

  Líbí se 1 osoba

 2. To je dobře napsáno.
  Líbí se mi to.
  Ovšem je to napsáno jen z posice mladého člověka, bez dostatečných životních zkušeností.
  Ve skutečnosti jsou mezilidské vztahy a partnerské vztahy mnohem složitější.
  Například já se děsivě a velice sobecky a egocentricky bojím, aby mně manželka (maminka mých dětí a babička mých vnoučat) neumřela dřív než já. Co bych si pak počal? Do které skupiny to spadá?

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.