Vdaná

Za rok a jeden měsíc se může život obrátit o 180°. Když jsem tento blog zakládala, bylo to i z části proto, že jsem se cítila hodně osamělá a měla jsem pocit, že se psaním článků zabavím a vypovídám. Neměla jsem partnera a ani jakýkoliv náznak, že by se to mohlo v brzké době změnit. Dokonce jsem zkusila i online seznamky, ale nesetkala jsem se s úspěchem. A jsem ráda, že jsem mohla o tomto přerodu (když mi bylo opravdu mizerně ze samoty) psát na blog, protože…

jsem se vdala. 💍

Ale neseznámili jsme se na žádné z online seznamek, seznámili jsme přes společné známé z facebooku už v létě, ačkoliv jsme se začali bavit až dva týdny před mým odletem do Anglie. Ti si nás dobírali, že se vzájemně „balíme“ a i když jsem si v té době balila především kufry, právě proto, že jsem měla tu úžasnou příležitost studovat v zahraničí; být daleko od svých negativních vzpomínek a od své sebestředné rodiny, se náš kontakt mohl prohloubit a zintenzivnit. Noc před odletem jsem mu polohysterická z obav, co se zase podělá (jsem typ člověka, co si vždy představuje ty nejhorší scénáře, aby na ně byl připravený, což už se [bohužel] několikrát vyplatilo), a celý následující den už od brzkého rána se mnou byl aspoň přes Messenger, abych byla klidnější.

A po pár dnech jsme si začali volat přes Skype. A provolali jsme celé hodiny a nakonec i dny, protože jsem poprvé v životě měla svoje soukromí, které jsem mohla plně využít. Nebýt Anglie, pravděpodobně bychom se nikdy nesblížili.

Máma mi vždycky říkala, že až se jednou přestanu děsit závazků a muži se přestanou děsit mě; až budu mít vážný vztah, tak si toho chlapa rovnou vezmu. No, máma asi soudila podle sebe, protože ona a táta se vzali už po půl roce chození, zatímco my jsme se po půl roce „teprve“ stihli zasnoubit. Ale už jsou spolu 26 let.

Nabídka k manželství začala přicházet v nenápadných vlnách na přelomu března a dubna, například otázkami “a čo teraz, vezmeme sa?” a “kde sa vezmeme, tu, či v Anglicku?”. Z mého “nevím” se nakonec stala jasnější odpověď, když mi došlo, že se nejedná o nevhodnou legraci, protože 11. dubna padla oficiální žádost. A protože prosinec vždy byl můj nejoblíbenější měsíc, chtěla jsem, aby to bylo v prosinci. Ostatně, plánovat víc jak rok svatbu, mi připadalo zbytečné. Tak jako platit deseti tisíce za jeden jediný den. Ale o tom – jaká byla a proč taková byla – (možná) příště.

Takže jsme se na začátku prosince vzali.

Když si Asperger s ADHD, úzkostmi a nadprůměrnou inteligencí, obzvlášť žena, hledá někoho do života – partnera, nebo třeba i „jen“ dobrého kamaráda – hledá jehlu v nekončících kupách sena. A je tisíckrát, milionkrát lepší zůstat sám, být svým partnerem a nejlepším přítelem, než být s někým, kdo vás nemá rád, kdo vás nerespektuje a kdo nehledí na vaše pocity a psychické zdraví. To jen tak na okraj. Protože být za každou cenu ve vztahu, není něco, čím by se člověk měl chlubit a do čeho by měl být tlačen, aby byl společností přijat jako ‚funkční jedinec‘ a ‚plnohodnotná bytost‘.

Stojí to za to jen, když to za to stojí. Žádný jiný vztah nemá smysl, bez ohledu na společné zájmy, na stejné sociokulturní zázemí, na podobný věk… Nic z toho není podstatné. Jen respekt a ochota se přizpůsobit, když je to nutné. Aspoň takto to vidíme my a pevně věřím, že to tak i zůstane. A pokud ne… Nuže, i takový je život.

4 komentáře: „Vdaná

  1. Ten předposlední odstavec je (bohužel) hodně pravdivý. A taky bohužel platí, že většinou to trvá, než si člověk fakt uvědomí, že NEMUSÍ zůstávat s tím, kdo ho nerespektuje, jenom proto, že „já jsem moc komplikovaná a můžu být ráda, že si rozumíme aspoň do téhle míry“. Každý má právo na štěstí a na to, nemuset se před někým stydět. 🙂

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.