Vánoční dotazník 🎄 #poznejsvehoblogera

Jelikož je prvního prosince, první adventní neděle, chtěla jsem sepsat něco tématického. Ostatně už včera jsme poprvé zavítali na místní vánoční trhy v Belgii. Tedy, byly pojmenované Winterland, ale to proto, že – narozdíl od klasických vánočních trhů – Winterland obsahuje i různé atrakce ve stylu strašidelného domu (stylizovaného do Vánoc), dráhy na bobování a kotoločů, nejen stánky s jídlem a dekoracemi. Rozhodně to není proto, jak se snaží VK ml. méně světaznalým lidem namluvit, že by se jednalo o snahu pomalu a nenápadně vyřadit křesťanské zvyky. Tolik Santa Klausů a figurek Ježíšků v Betlémů, jsem neviděla ani na českých vánočních trzích ;). No ale zpět k článku.

A jelikož jsem při procházení ostatních blogů narazila na různé personalizované dotazníky ohledně Vánoc, řekla jsem si, že by to mohla být příjemná změna a zajímavý nápad na článek. Vybrala jsem si nějaké otázky a odpověděla na ně.

(Při čtení tohohle článku si klidně můžete pustit playlist vánočních songů. 🎄 )

~

Pamatuješ si některé Vánoce z dětství?

Vánoce vždycky byly moje oblíbená část roku, protože rodiče razili heslo „nic nedostaneš dokud nebudou Vánoce“, což obvykle vedlo k tomu, že jsem během roku nedostala kolikrát ani věci, které jsem potřebovala (například nové boty), takže nejen, že jsem se těšila, ale ve výsledku jsme s bráchou dostali vždy větší množství dárků (ale nepředstavujte si zase desítky, to opravdu ne).

Nicméně si jedny Vánoce pamatuju spíš v negativním slova smyslu; respektive si pamatuju Štědrý den, který jsem strávila celý osamotě, protože si brácha předchozí večer zlomil nohu a přišlo se na to dvacátého čtvrtého ráno, když se na ni odmítal postavit. A protože tehdy býval ještě sníh, který je už dnes vzácné zboží, rodiče na chirurgii strávili celý den kvůli ostatním pacientům. Dorazili večer, brácha se několikrát ze stresu pozvracel a usnul ještě před rozbalováním dárků. Ale tehdy jsem viděla snad všechny vánoční pohádky, včetně těch českých, tak aspoň něco pozitivního. A brácha se konečně rozkecal, když nebyl schopen si všude dojít sám. 😀

Jaký je tvůj oblíbený vánoční film?

Láska Nebeská, bez přemýšlení. Ačkoliv – uznávám – vidět ji po dvacáté třetí už nemá takový kouzlo jako kdysi, ale stejně k Vánocům patří. A potom filmy, které obvykle dávají na Vánoce, i když nejsou přímo vánoční – Prázdniny, Notting Hill, Králova řeč, August Rush a další. A jsem velmi zvědavá na film, který je aktuálně v kinech – Last Christmas.

A oblíbená vánoční písnička?

V podstatě do jisté míry všechny, nemám z nich kopřivku jako prodavači v obchodě, kde je hrají v jednom kuse, ale All I want for Christmas je asi jediná energická, která člověka nakopne, i když se stmívá už skoro ve tři odpoledne, ble. A to je, podle mě, celkem důležité v době, kdy lidé inklinují k depresím z nedostatku slunečního světla.

Kde získáváš inspiraci na dárky?

V posledních letech nemám inspiraci skoro vůbec. Připadá mi, že rodiče už mají vše, brácha už vyrostl a hračky odmítá… Popravdě, začínám být z kupování dárků dost otrávená. Když si vzpomenu, kolik vánočních dárků se někde válí (máma tablet i čtečku na knihy okamžitě odhodila, brácha si s dronem zaletěl jen jednou, na Scrabble se nesáhlo snad nikdy), což se vylučuje s mou snahou být aspoň trochu zero waste, nemám z toho radost. Je mi těch věcí a peněz líto. V podstatě mi přesně musí říct, co by chtěli, jinak bych jim byla nucená dát opravdu jen maličkosti.

Umělý, nebo živý stromek?

Je mi to celkem jedno, ale doma jsme měli vždy živý stromek.

Jak ti jde balení dárků?

Tak samozřejmě, že krabice jdou zabalit snadno, atypické tvary jsou složitější, zvlášť pro mě jakožto pro dyspraktika. Ale jelikož jsem vždycky nerozuměla některým zbytečnostem (například balení sešitů do nějakého tenkého plastového obalu, který se hned potrhá), tak jsem se letos rozhodla být ekologičtější a „zabalit“ dárky do dárkové tašky, která se dá používat opakovaně i několik let.

Máš ráda vánoční trhy?

Ano, ale byla jsem na vánočních trzích jen párkrát – v Česku, několikrát v Německu, v Anglii, nově v Belgii a máme v plánu navštívit vánoční trhy v Chorvatsku, protože jsou údajně nejhezčí v Evropě. Na jednu stranu mi vadí to obrovské množství lidí, na straně druhé je v davech aspoň celkem teplo. Ale líbí se mi ta předvánoční atmosféra. 😊

Kde a s kým obvykle trávíš Vánoce?

Doteď jsem byla každé Vánoce s rodiči, bráchou a některé z předchozích Vánoc i s prarodiči. Jedny Vánoce jsme dokonce trávili ještě i s máminou sestrou, jejím synem a jeho přítelkyní, kteří bydlí v Kanadě a přiletěli za námi. Tahle situace už opravdu nehrozí, ale letošní Vánoce budu kromě rodičů a bratra i se svým Slovákem a kočkou, kterou máme pár měsíců. Tak se těším. 😉

Čím jsou pro tebe Vánoce výjimečné?

Faktem, že kromě oslav na Silvestra, kterého slaví snad opravdu každý stát na světě, jsou Vánoce celosvětovou tradicí, kterou znají i ti, kteří Vánoce neslaví; například muslimové. Dokonce mi muslimská spolužačka, která byla na Vánoce přes Erasmus v ČR, řekla, že jde poprvé v životě kupovat vánoční dárek.

Nejoblíbenější část Vánoc?

Předvánoční atmosféra; výzdoba ve městech, chlad, plánování, dárky, spousta čokolády a mandarinek, ideálně i sníh… a tak. 😀

Jaké je tvoje nejvíce a nejméně oblíbené cukroví?

Nejvíc rozhodně Včelí úly a nejmíň cokoliv, kde převažují ořechy a kokos. Nesnáším kokos a ořechy snesu jen v Medovníku.

Co máš obvykle ke Štědrovečerní večeři?

Bramborový salát (jednou jsem ho připravovala celý sama, i když jsem měla zvýšenou teplotu, protože se ostatní trochu „rozveselili“ alkoholem a odpadli dvacátého třetího odpoledne únavou 😀 ) a řízek. Rodiče mívají ještě kapra.

Dárky radši dáváš, nebo dostáváš?

Dávám. Ať už jiným – za předpokladu, že dárek fakt využijí a mají z něj radost -, nebo sama sobě. Samozřejmě, dostat dárky, je příjemný, ale každý dárek, který mě doopravdy potěšil, jsem si stejně vybrala sama.

Vysněný dárek a proč?

Zdraví. Zní to jako totální klišé, ale od narození s ním bojuju a jak se přestávám vyvíjet a začínám stárnout, tak se přirozeně začínám bát, že to bude jen horší a horší, takový je život, je to logický steach. A nejde jen o moje zdraví, ale i o zdraví blízkých.

Ale abych odpověděla normálněji: asi nějakou pořádnou dovolenou (například cestu na Island, či zájezd do Ameriky).

Nejlepší dárek, který jsi dostala?

Cokoliv, co můžu využívat 24/7, takže rozhodně elektroniku (byť nevydrží navěky): mobil a tablet­.

Nejhorší dárek, jaký jsi kdy dostala?

Nemůžu říct, že bych někdy dostala příšerný dárek, protože každý dárek ukazuje časovou, i finanční investici darujícího a to je milý. Dostala jsem, uznávám, celkem dost dárků, které mě jednoduše nezaujaly nebo jsem je ve výsledku ani nevyužila, ale nejhorší dárek je jednoznačně žádný dárek. Když vám někdo slíbí, že pro vás něco má, něco koupil… a pak na to „zapomene“. Anebo když každé dítě ve třídě od někoho něco dostane, jen vy ne, jako jediný ve třídě, i když si vás někdo vylosoval, aby nenastala tato situace. To je bez debat ten úplně nejhorší „dárek“.

Míváš adventní kalendář?

Minulý rok, když jsem byla v Anglii, jsem si žádný nekoupila, ačkoliv, když jsem dorazila za rodiči, čekal mě jeden na stole. Těžko říct, jestli nějaký dostanu i letos, ale sama si adventní kalendář nekupuju, čokoládu jím i bez ohledu na datum. 😀

Jak trávíš Štědrý den?

Ráno/dopoledne vstanu, jsem přinucena ozdobit stromek, zatímco rodiče připravují oběd – klasika, rybí a knedlíčkovou polévku -, potom se najíme a buď jdeme na procházku, nebo se díváme na vánoční pohádky, anebo, což se za poslední roky stalo tradicí, jdeme do kostela na poslech sboru, který zpívá vánoční koledy, obvykle v latině. Po příchodů domů se rodiče hned vrhnou na smažení kapra a řízků. Kolem páté až šesté hodiny je večeře a hned po večeři následuje rozbalování dárků. Potom se díváme na televizi a jíme chlebíčky a cukroví.

Tvoje místo snů, kde bys chtěla prožít Vánoce?

Vlastní domov s vlastní rodinou, ve kterém si můžu vybrat barvu vánočních ozdob a datum zdobení stromku sama. No vážně. Doma jsem nikdy nesměla do ničeho mluvit.

Jinak by bylo zajímavé a značně neobvyklé strávit Vánoce v Austrálii, potit se do morku kosti na pláži na Štědrý den.

Co děláváš na Silvestra?

Minulý rok jsem poprvé konečně úplně celého Silvestra strávila s někým jiným než s rodiči a bráchou a to hned rovnou na Slovensku. K přípitku jsme měli Tatranský čaj a místo na ohněstroje, jsme se dívali na hvězdy na nebi. Letošní Silvestr, jak to tak zatím vypadá, bude ve stejném duchu. Dlouho jsem doufala, že se mi poštěstí oslavit Nový rok s přáteli, či partnerem a do minulého roku se nepovedlo.

Dva předchozí Silvestry jsem trávila s kamarádkou v baru, který jsme měly obě poblíž našich domovů. Obě jsme tam ale zvládly zůstat jen do půlnoci, protože jsme se o půlnoci přesunuly k nám – z našeho balkónu je výhled na celé město – a když jsme se vrátily, bar byl beznadějně plný lidmi pod vlivem alkoholu a drog. Nesnáším ráda opilé a zdrogované lidi, chovají se nepředvídatelně a hloupě.

Jeden Silvestr jsem trávila u prarodičů na vesnici; to bylo v době, kdy v ČR byla ona širší rodina z Kanady, takže jsme byli spolu v místní hospodě. Jedna taková vtipná vsuvka: někdy po půlnoci DJ zpomalil a pustil písničku Fuck it od Eamona, která sice zní, podle hudby, dost zamilovaně, ale lidé, kteří rozumí anglicky, ví, že je to vulgární rozchodová písnička (ona ho podvedla, tak o ní zpívá, že má jít do prdele). A tak bratránkovo přítelkyně, která je z anglicky mluvící části Kanady, absolutně nechápala, proč ostatní kolem nás přepnuli do romantické nálady a začali se po sobě plazit. 😀

Ale zpátky k otázce – většinu Silvestrů jsem ale proseděla u PC, měla zapnuté Óčko TV, jeden rok jsem viděla i celou druhou řadu Jak jsem poznal vaši matku. Nebylo příliš o co stát, ale aspoň jsem měla svůj klid.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.