Výběr mých oblíbených citátů (a komentář k nim) #poznejsvehoblogera

Často se při diagnostice autismu zmiňuje, že máme problém s porozuměním ironie, metafor a legrace. Ráda bych vyzdvihla slovní spojení „mít problém“, protože to ještě neznamená neschopnost v pravém slova smyslu, jak je někdy nesprávně udáváno. Citáty jsou do jisté míry metaforické a člověk se musí zamyslet, aby v nich viděl ten hlubší význam, ale když se zamyslí a uvidí ho – což mi doteď dělalo problém, přiznávám – tak zjistí, kolik pravdy se v citátech ukrývá.

A taky zjistí, že pár krátkých slov dokáže vyjádřit to, co nedokážou dlouhé věty v románech (sama píšu povídky, proto to zmiňuju… a taky občas ráda „filozofuju“). Nebo, že se povaha člověka dá poznat podle jeho oblíbených citátů a výroků.

~

„Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“Jan Werich

Tento citát se mi nezdá příliš úderný sám o sobě, ale možná právě proto, že se nesnaží znít oduševněle, dává smysl. Jako aspík jsem roky sledovala, jak si lidé neváží, jako ten vůl, toho, co mají – například přátel, duševního zdraví (odjakživa se potýkám s úzkostmi a depresemi) a v neposlední řadě i vztahu. Toto jsou věci, které jsou pro autistu složitěji dosažitelné než vysokoškolské vzdělání.

~

„Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem.“Jan Werich

Werich popsal takovým mile znějícím slovem „blbství“ Dunningův–Krugerův efekt. A to je ta nejvíc frustrující věc na světě, protože blbec nikdy neslyší na argumenty, fakta, studie a statistiky, ale jen na své domněnky a pocity. A to neblbce vždy zničí.

~

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“Jan Werich

Tento citát se mi líbí především proto, že je v dnešní době velmi nadužívaný výraz „tradiční rodina“, který se používá ve smyslu heterosexuálního manželství s dětmi, bez ohledu na to, jestli je ono manželství vůbec funkční, nebo jestli jeden z rodičů netýrá emocionálně své dítě. A to vše proto, že dva heterosexuální jedinci mají možnost se vzájemně rozmnožit… i když je to kdejakej blbec, který nedokáže svým potomkům zajistit naplnění jejich potřeb.

~

„Lidé jsou málo přístupní rozumovým důvodům, jsou ovládáni pudovými přáními.“ Sigmund Freud

Opět další citát založený na Dunningo–Krugerůvo efektu.

~

„Odmítnutí chvály je přáním být chválen dvakrát.“ François de La Rochefoucauld

~

„Není hloupějšího přání než být vždy nejchytřejší ze všech.“François de La Rochefoucauld

Inteligentním a autistickým mozkům (nedej bože, když se to spojí dohromady) chybí jedna zásadní věc: pojistka před sebedestrukcí a porozumění ze strany okolí. A proto i v dobách, kdy jsem nevěděla proč jsem jiná a kdy jsem si myslela, že jsem hloupá, jsem si nepřála nic jiného než být průměr všech průměrů.

~

„Nejsi oprávněn mít názor. Jsi oprávněn mít informovaný názor. Nikdo není oprávněn být ignorantem.“Harlan Ellison

Každou informaci, kterou pustíme do světa, bychom si měli několikrát ověřit. Můžeme tím někomu velmi ublížit.

~

„Schopnost mluvit několika jazyky je cenná, ale schopnost mlčet v jakémkoliv jazyce je k nezaplacení.“ — autor neznámý

~

„Setkání dvou osob je jako kontakt dvou chemických substancí; pokud dojde k reakci, promění se oba.“ — Carl Gustav Jung

~

„Osamělost nevzniká tím, že by člověk kolem sebe neměl lidi, nýbrž spíše tím, že jim nemůže sdělit věci, které se mu jeví jako důležité, nebo že považuje za platné myšlenky, které jiní považují za nepravděpodobné.“Carl Gustav Jung

Naprostá pravda. Vždy jsem se cítila velmi osaměle, i když jsem byla neustále mezi lidmi; ve školce, ve škole, doma, mezi příbuznými… jednoduše kdekoliv.

~

„Peklo jsou ostatní lidé.“ — Jean Paul Sarte

Toto je samozřejmě nadnesené, protože dobrá společnost je k nezaplacení, ale přiznejme si to – traumata vždy vznikají kvůli činu někoho jiného. Nikdy se neobjeví samy od sebe.

~

„Sebevražda není zbabělá. Řeknu ti, co je zbabělé: Natolik trápit člověka, že chce ukončit svůj život.“ — Ashley Purdy

~

„Bojím se že lidé řeknou: “Turing říká že stroje můžou myslet, ale Turing spí s muži. Takže stroje nemůžou myslet.““ — Alan Turing

Tento citát se mi líbí velmi a obávám se, že mu málokdo rozumí. Turing, autista, který zachránil sta tisíce životů při druhé světové válce, byl nakonec chemicky vykastrován kvůli svojí homosexualitě. A tímto citátem poukázal na velmi častou a typickou chybu v sociální percepci, – se kterou se musíme potýkat i my aspíci (což je viditelné na Gretě Thunberg a jejímu aktivismu) – při které člověk, který nesouhlasí s určitým rysem/chováním jiného člověka, tohoto člověka odsoudí jako hloupého/narušeného, a není schopen si uvědomit (shazuje jeho názory, pocity, poznatky), že i takový člověk může mít pravdu bez ohledu na to, jaká je jeho povaha. Jedná se o černobílé a omezené myšlení, které mi dokáže někoho vysloveně zhnusit, jelikož to dělají lidé, kteří nejsou schopni racionální a faktické argumentace. A s takovými odmítám hovořit.

~

„Genius většinou zničí jenom sám sebe. Hloupý člověk svou hloupostí nakazí ostatní.“ — Samuel Johnson

~

„Pozor na to, co si přeješ. Mohlo by se to vyplnit.“ autor neznámý

Ne vždy to, co si přejeme, je pozitivní. Někdy to může mít negativní dopady na naše životy. Toto je věc, kterou se celý život učím, že občas to, co chci, není to, co bude mít ten správný vliv na můj život. A že nesplněná přání jsou kolikrát to nejlepší, co člověka může potkat.

~

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.