Ach ta Gréta…

Jistě jste zaznamenali velký humbuk kolem Grety Thunbergové – šesnáctileté Švédce s Aspergerem, která plula na zasedání OSN v New Yorku dva týdny v loďce bez záchodu, kde posléze měla poněkud emotivní projev o tom, že naše planeta umírá.

Samozřejmě, protože má Aspergera, nemluví se o ničem jiném než o tom, že je „hendikepovaná“, „psychicky nemocná“, „mentálně narušená“, „patří na psychiatrii“, má „černobílé myšlení“ a tak dále. Při všech těch snahách o dehumanizaci lidí s Aspergerem, mezi které patřili i Albert Einstein, Jane Austenová a patří Anthony Hopkins, Lionel Messi, Bill Gates a další zvučná jména, vyplývá jen jedno – Gréta dokazuje, že diskriminace autistů kvůli autismu je reálná a děje se na denním pořádku.

A nejde jen o ableismus, který nikoho nezajímá, dokud se netýká jich samotných, nebo jejich rodin, ale média uráží mladou dívku, protože mluví. Uráží ji lidé, kteří mají, nebo měli doma dceru ve stejném věku. Ta ale nejspíš radši chodila na diskotéky a prožívala první lásky, tudíž na rozdíl od Gréty byla „normální“.

(Druhý tábor pro změnu zpochybňuje, že Gréta je na spektru autismu).

Ano, v takové společnosti žijeme. Kdy je normálnější nezodpovědné pubertální chování, než „hysterický“ přednes mladé dívky na téma, které se týká nás všech do jednoho bez výjimky. Je jedno, že nejen Amazonský prales hoří několik týdnů a domorodci umírají, Gréta má Aspergera.

Je jedno, že se děje nadspotřeba elektroniky a oblečení, která nás může dovést k tomu, že jednoho dne budou určité suroviny a látky chybět, Gréta má Aspergera.

Je jedno, že se tuny plastů válí v oceánech, Gréta má Aspergera.

Je jedno, že poslední léta je v centrech měst i přes 50° stupňů a lidé kolabují, Gréta má Aspergera.

Je jedno, že Gréta jen cituje vědce, kteří bijí na poplach už roky, Gréta má Aspergera.

A proto, samozřejmě, se mýlí.

Ano, to je jediné, co její odpůrce zajímá – že je jiná. A v té svojí nabubřelosti zapomínají na to, že každý člověk, který v minulosti něco dokázal (a dnes ho obdivujeme), se nějakým způsobem lišil a ačkoliv jinakost zesměšňují, zároveň se jí sami snaží docílit, aby si jich společnost všímala, aby si vybudovali „jméno“. Paradoxní.

Její odpůrci nejsou schopni argumentovat statistikou, výzkumy, experimenty, protože vědci jsou za jedno – klima se mění a není to ani trochu pozitivní. Nemají žádné jiné „eso“ než to, že Gréta má Aspergera. Nemůžou mít. I kdyby Gréta byla postarší neurotypický Asiat, stále by měla pravdu. Ona totiž nevychází ze svých domněnek a pocitů jako její odpůrci, ale z faktů. A proti tomu se nedá bránit jinak než osobními útoky.

Jenže si neuvědomují (nebo nechtějí uvědomovat?), že snaha zdiskreditovat Gretu skrz její autismus, poškozuje mnoho jiných autistů a jejich rodin. Četli jste například poslední slátaninu MUDr. Matýse, šéfa pedopsychiatrů? Nebudu sem dávat link, protože jej nechci zviditelňovat, ale o autistech řekl, že mají sklony k fašismu, černobílé myšlení, nejsou schopni rozeznat dobro a zlo a nemají cit pro spravedlnost a necítí radost a smutek.

Dobro a zlo dokáže rozeznat každý, i psychopat, tak jako je snadné rozeznat den od noci. Co se týče radosti a smutku – zajímavé je, že Gréta má údajně strach, a proto je tak hysterická, projevuje tedy stavy, které se ke smutku dost silně vážou.

Jenže Gréta je jako moderátor večerních zpráv. Pouze tlumočí závěry vědců. Dělal byste, pane Matýs, pseudo psychoanalýzu o moderátorovi, protože se tváří příliš vážně a neustále dokola opakuje, že bychom se měli v autě připoutat, jinak pro nás může mít i obyčejný „ťukanec“ vážné následky?

Gréta ukazuje, jak silně je rozšířený ableismus na kterém si nejmenované politické strany zakládají volební kampaň. Problémem nejsou lidé jako Matýs, Klaus ml., Strunecká a jim podobní, kteří si myslí, že jim na vysokoškolský diplom napsali, že získali neprůstřelný patent na rozum, ale lidé, kteří jim bezmezně věří. Kteří – a možná i v dobré víře – jim věří, protože si myslí, že tomu rozumí. A objednají se k nim do ordinace. Nebo jim hodí svůj hlas do volební urny. Ale to, co se říká o Grétě, respektive o jejím autismu, je stejné jako kdyby praváci mluvili do médií o tom, že by leváci neměli používat nůžky, jelikož s nimi jako leváci nemohou přece umět a jsou sami sobě nebezpeční. Zní to hloupě, že? Tak proč to u jiných skupin hloupě nezní?

A přesně kvůli takovým figurkám a lidem, co jim slepě věří, mám chuť celý svůj blog zrušit a přestat psát. Nevidím v psaní smysl, když člověk, který nesouhlasí s nějakou mladou Švédkou, která by „měla být ve škole“ a učit se, jak třídit odpadky jako vrchol vzdělávání v ekologii, dehonestuje celou skupinu (a její blízké), která žije i za hranicemi Švédska. Toto je projevem černobílého myšlení a deficitu v empatii. A přitom právě tito lidé mají opravdu hodně daleko k autismu.

Nevidím v psaní smysl, když podobný člověk, nebo dokonce i lidé, kteří mají vzděláním dost daleko od psychologie, neurologie nebo aspoň pedagogice, dostávají tolik prostoru na urážení a zesměšňování autistů a jejich rodin podsouváním mýtů, které byly už tisíckrát vyvráceny.

6 reakcí na „Ach ta Gréta…“

Když jsem četla ty komentáře pod články, chtělo se mi brečet. Vždycky si to zakazuju, číst takovou žumpu, a přesto to vždycky udělám. Nevím proč. A ještě že je chudák Greta na první pohled postižená, protože vypadá jako dítě (v šestnácti, o hrůzo, žádný makeup, tyrkysové vlasy a prsa způlky venku, už to je znak, že něco není v pořádku, aspoň dle diskutérů na iDnesu) a tak divně se tváří a mluví. No jistě. A zase tu to máme, když se o někom takovém natočí film typu Most, lidé mu aplaudují a říkají úspěch, umělecké ztvárnění, upozornění na lidi s handicapem a když pak někoho takového mají v reále, utopili by ho na lžíci vody.

Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.