It’s our paradise, it’s our warzone

Když jsme v létě letěli do Afriky, měla jsem hrůzu z letu; s mými hypersenzitivními smysly nejen, že vnímám jakoukoliv mírnou změnu tlaku na zemi, ale i ve vzduchu. Tehdy jsem k tomu ještě měla problémy s dutinami, tak jsem při vzletu měla pocit, že se mi rozletí hlava. Teď v letadle trávím relativně dost času a to zcela dobrovolně. I přesto, že to někdy znamená vstávat v půl páté ráno.

Nový Rok jsem oslavila na Slovensku, pak na pár dní zpět do ČR, potom jsem odletěla do Británie, po pár dnech opět na Slovensko a následně zpět do Británie. A to jen během ledna. Potom jsem i na den se Slovákem navštívila Londýn, když se tu na pár dní ukázal. Je vtipné, jak se lidi podivují/rozčilují, že se v londýnském metru vyznám… tak snadno. Zdá se mi, že je velmi dobře značené, i přesto, že některé přestupní stanice nejsou těsně vedle sebe, a tak přestup zabere i přes dvacet minut. Asi mám dobrý orientační smysl, u autistů údajně netypický rys.

Jedna věc je určitě pozitivního na tom být typ člověka, který je schopen vidět a odhadnout potenciální komplikace, být tak zvaný pesimista: buď jste příjemně překvapeni, anebo máte zase pravdu. Já jsem přesně ten člověk. Když se ohlédnu zpátky, připadá mi můj strach ze života v jiné zemi téměř až absurdní. Samozřejmě, takový strach absurdní není, jelikož vzniká z pragmatismu: co je nutné vyřídit, jak to vůbec vyřídit a kde a jak řešit nenadálé problémy k němž patří komunikace v jiném jazyce, bez pomoci dalšího člověka. Protože musíte spoléhat jen na sebe a to je na životě to úplně nejlepší. Nikdo vám dopředu neřekne, co vás v zahraničí čeká a jak to tam funguje, ale zároveň vás ani nijak neomezuje.

Dokonce některé části vztahu, jako například emoční blízkost, nejsou pro mě až takový problém, jak jsem očekávala na základě předchozích zkušeností. Ale vše je pouze o tom, jak je kdo naprogramovaný. Snažit se vybudovat pouto s někým, pro nějž je ego na prvním místě a je schopen se urazit kvůli „nesprávnému“ výrazu, prostě nejde. A vnitřní odstup je logická sebeobrana. Přesto je Slovák nejspíš jediný člověk, který dokáže poznat, kdy jsem v nepohodě, aniž bych to musela verbalizovat. Ale o tom už jsem psala.

„Chtěla bych si z tvé kůže udělat kabelku a nosit ji všude. A dát si tvou hlavu na piedestál.“
„A zbytok pomelieme na mäso?“

A občas dokáže poznat i kdy si dělám legraci.

~

V poslední době se mi zdá, že kolem sebe mám dobrou společnost. Spolubydlící jsou absolutně nekonfliktní a čistotní, dokonce i předstírají, že ten sex neslyšeli, spolužáci ve škole jsou na mě milí, s rodiči pochopitelně vycházím líp, když si spolu jen voláme a nedělají si ze mě tak akorát au-pair a o asipe/Mensa srazy je zájem; v prosinci se nás dokonce během odpoledne vystřídalo padesát. V září nás bylo čtyřicet a už to byl rekord. Přiznám se ovšem, že mi dochází nápady na restaurace, kde by byl salónek pro tak velkou společnost, Pražáci, věděli byste prosím o něčem?

Ale to hlavní je, že se nesnažím vnucovat lidem – zvlášť, když jsem v ČR velmi málo -, jen abych zahnala pocit samoty. Většinou to dopadlo tak, že jsem jim byla vrbou (terapeutem). A o takové lidi už nestojím. Nikdo by o takové lidi neměl stát; protože fakt, že člověk není ve vztahu – jakémkoliv vztahu: příbuzenském, přátelském partnerském – rovnocenný, jednoho dne plíživě vybuduje psychické týrání. Znám lidi, kteří se dostali do toxických vztahů a na ně právě myslím. Dávejte si na to pozor.

3 komentáře: „It’s our paradise, it’s our warzone

    1. Jenže Asperger je forma autismu, jen se jmenuje po člověku na rozdíl od “dětského” autismu. V USA už toto dělení ani neexistuje. Chápu, média to prezentují zavádějícím způsobem. Oficiálně mám Aspergerův syndrom, ale funkčnost v životě určují jiné faktory, především komunikace hemisfér (kterou mají lidé s nízkofunkčním Aspergerem špatnou), IQ a přidružené poruchy, hlavně poruchy osobnosti a chování, ty jsou problém i u neautistů. 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.