Koncept milostných vztahů

V poslední době, vcelku pochopitelně, přemýšlím o konceptu lásky. Věřím, že to není jen o koktejlu Serotoninu, Dopaminu, Oxytocinu, Fenylethylaminu a Endorfinu. Nebo vlastně je, ze začátku. Ale je důležité jakým způsobem spolu hormony interagují, a kdo ten koktejl namíchá, protože jednoho dne se dostanou do útlumu, a pak zůstane to nejdůležitější – důvěra, pokud se zvládla vybudovat.

Právě tu Oxytocin vyvolává, proto je mým osobním favoritem, pokud se podává v adekvátní míře. Neurotypici ho dostávají ve velkých dávkách, proto může být a je, velmi snadno, dvojsečná zbraň – snadněji se pod jeho vlivem nechávají strhnout k davovému efektu a tento hormon je hlavní důvod proč tolik řeší „co si jen lidé pomyslí“. Copak na tom snad záleží, co si pomyslí týpek z autobusu, kterého už nejspíš nikdy neuvidíte – a pokud ano, nebudete si jeden druhého pamatovat?

Aspergeři Oxytocin údajně zase „postrádají“. Myslím, že je to přirozená reakce na nutnost se přizpůsobit a měnit svou osobnost skrz chování; těžce se pak navazuje důvěra s někým, kdo chce, abyste byli jiní v míře, která už pro vás není únosná, která už deformuje vaši osobnost, styl myšlení a prožívání.

Překvapuje mě, že je to snadné. Překvapuje mě, že je snadné mít vztah. City a emoce nejsou má doména a nikdy nebyla, jako alexithymik se v nich ztrácím, vnímám je často chybně a v nesprávné intenzitě. A nikdy nevím, jak na ně reagovat. Ale teď je to snadné. Relativně intuitivní. Přirozené. Přitom jsem se ani neodvažovala doufat, že by se to někdy mohlo změnit k lepšímu, že bych získala i tuto sociální roli.

Ticho mezi námi není trapné, ani nepříjemné. Nemusím přemýšlet, co jsem zase (ne)udělala. Nemusím přemýšlet, co mám říkat a jak se chovat, abych zapadala do nějakého očekávaného modelu, přestože i přítelkyně je jen další „nálepka“ se svými očekáváními. Sociálních rolí se v životě nedá zbavit, vždy je budeme plnit, ale každý po svém a každý v jiné míře.

Je to taková úleva – a určitě je to i tím, že jsme se začali sbližovat přes internet na dálku – nebýt tlačena do nutnosti hrát nějaké sociální hry: flirtování, namlouvací rituály, řešit jak se chovat na prvním rande; jakou „choreografii“ neverbální komunikace si připravit, aby to bylo „normální“. Nudí mě to. Neumím to a ani nechci.

Paradoxně jsem ale mezi příbuznými a lidmi, co mě znají jen od pohledu, získala nálepku chladné a vyhýbavé osoby; té která si jde za kariérou a lidé ji nezajímají (jak kteří!), ačkoliv jsem pro mnoho svých ex bývala příliš… příliš. Ale tak to není. Ne vždy.

~

Áno, je to presné. Sám by som svoje pocity nevyjadril lepšie. Náš vzťah sa vyznačuje až neuveriteľne rovnakými pocitmi. Mnohokrát sa nám stalo, že jeden z nás vyjadroval určité obavy a ten druhý to považoval za svoj problém. Efekt zrkadla. Zatiaľ naozaj všetky pocity vo vzťahu boli absolútne vzájomné, zrkadlovo vzájomné! Je to nádherné!

2 komentáře: „Koncept milostných vztahů

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.