Koncept lásky

V poslední době, vcelku pochopitelně, přemýšlím o konceptu lásky. Věřím, že to není jen o koktejlu Serotoninu, Dopaminu, Oxytocinu, Fenylethylaminu a Endorfinu. Nebo vlastně je, ze začátku. Ale je důležité jakým způsobem spolu hormony interagují, a kdo ten koktejl namíchá, protože jednoho dne se dostanou do útlumu, a pak zůstane to nejdůležitější – důvěra.

Právě tu Oxytocin vyvolává, proto je mým osobním favoritem, pokud se podává v adekvátní míře. Neurotypici ho dostávají ve velkých dávkách, proto může být a je, velmi snadno, dvojsečná zbraň – snadněji se pod jeho vlivem nechávají strhnout k davovému efektu a tento hormon je hlavní důvod proč tolik řeší „co si jen lidé pomyslí“.

Autisté Oxytocin údajně zase „postrádají“. Myslím, že je to přirozená reakce na nutnost se přizpůsobit a měnit svou osobnost skrz chování; těžce se pak navazuje důvěra s někým, kdo chce, abyste byli jiní v míře, která už pro vás není únosná, která už deformuje vaši osobnost, styl myšlení a prožívání.

Překvapuje mě, že je to snadné. Překvapuje mě, že je snadné mít vztah. City a emoce nejsou má doména a nikdy nebyla, jako alexithymik se v nich ztrácím, vnímám je často chybně a v nesprávné intenzitě. A nikdy nevím jak na ně reagovat. Ale teď je to snadné. Relativně intuitivní. Přirozené. Přitom jsem se ani neodvažovala doufat, že by se to někdy mohlo změnit k lepšímu, že bych získala i tuto sociální roli: roli přítelkyně.

Ticho mezi námi není trapné, ani nepříjemné. Nemusím přemýšlet, co jsem zase (ne)udělala. Nemusím přemýšlet, co mám říkat a jak se chovat, abych zapadala do nějakého očekávaného modelu, přestože i přítelkyně je jen další „nálepka“ se svými očekáváními. Sociálních rolí se v životě nedá zbavit, vždy je budeme plnit, ale každý po svém a každý v jiné míře.

Je to taková úleva – a určitě je to i tím, že jsme se začali sbližovat přes internet na dálku – nebýt tlačena do nutnosti hrát nějaké sociální hry: flirtování, namlouvací rituály, řešit jak se chovat na prvním rande; jakou „choreografii“ neverbální komunikace si připravit, kdy jsou vhodné první doteky, první sex… aby to nebylo příliš pomalé, nebo příliš rychlé tempo.

Nepamatuju si, že bych někdy mohla být tak spontánní ve svém chování (což poznamenal i on, že se chovám spontánně), abych dokázala obměnit své návyky a strávila opravdu celý den v rozestlané posteli a v pyžamu. Je to maličkost, ale je to změna. Takové činnosti jsem doteď kvůli ADHD nezvládala ani při chřipce (jednou jsem s chřipkou chodila po kopcích). Nebo že bych někoho jen tak objala; nikdy jsem neměla jistotu, že to ten druhý chce, že mě nebude zase někde tajně pomlouvat, že se vtírám. Dokonce ani ve vztahu tuhle jistotu nemáte a já skutečně nepoznám, kdy jsem otravná.

Paradoxně jsem ale mezi příbuznými a lidmi, co mě znají jen od pohledu, získala nálepku chladné a vyhýbavé osoby, té která si jde za kariérou a lidi ji nezajímají, ačkoliv jsem pro mnoho svých ex kamarádů bývala příliš… příliš. Nevidím hranice, jdu z extrému do extrému a vím, že to tak vždy bude. Ale možná je někdo na světě, kdo tomu rozumí a neodkopne mě kvůli tomu. Možná. Záleží na důvěře.

Konečně se cítím funkčně a necítím se tak zoufale opuštěně. A o tom asi láska má být.

~ ~ ~

Áno, je to presné. Sám by som svoje pocity nevyjadril lepšie. Náš vzťah sa vyznačuje až neuveriteľne rovnakými pocitmi. Mnohokrát sa nám stalo, že jeden z nás vyjadroval určité obavy a ten druhý to považoval za svoj problém. Efekt zrkadla. Zatiaľ naozaj všetky pocity vo vzťahu boli absolútne vzájomné, zrkadlovo vzájomné! Je to nádherné!

Reklamy

2 komentáře: „Koncept lásky“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.