Rozlušti mě

Co je na mě tak jiného od pohledu? Říkám, že mít Aspergera je jako být upside down, inside out (vzhůru nohama a naruby). Není to jen o tom, že – podle diagnostických kritérií – nerozumíte světu, ale ani svět nerozumí vám.

NTéčka nás – a záměrně říkám nás, protože se o tom často bavíme v komunitě (k tomuto článku mě inspirovala jiná AS) – musí luštit jako hádanku. Proboha proč…?

Když mluvím vážně, lidé si myslí, že jsem ironická: jsem údajně rýpavá. Když si dělám legraci, berou mě vážně: údajně nechápu humor. A ať na ironii reaguju jakkoliv – mlčením, úsměvem, vysvětlením svého stanoviska, údajně jsem ji nepoznám. Lol! Ale poznám, jen nevím, jak reagovat. Copak na to existuje nějaká šablona jak být… jako ostatní?

Říkají mi, že jsem odtažitá a chladná, ale když se snažím mluvit o svých pocitech, nikdo je nebere vážně a otočí je proti mně. Když vyznám sympatie, nevěří mi: střílím si z nich.

Jsem prý tichá a měla bych se víc zapojovat do konverzace. Když začnu mluvit, přestože nikomu nenadávám, ani lidi nijak neponižuju (příčí se mi to), jsem prý arogantní. A to jen proto, že se fakta, o kterých se ráda bavím, vylučují s jejich názory. Nebo protože můžu mluvit z pozice člověka, který získal vzdělání v určitém oboru, kterému oni prostě nerozumí. Tak mlčím. A jsem tichá… odtažitá.

Když mluvím, mluvím prý moc. Když nemluvím, jsem introvert, který se vyhýbá společnosti. Protože v davech dostávám panické ataky a vyhýbám se takovým místům, jsem prý asociální. Přestože o mé hypersenzitivitě ví. Ale nespojí si to.

Protože je pro mě oční kontakt těžký – lze z něj vyčíst příliš – prý lžu. Ale údajně jsem brutálně upřímná a přímočará, to často dodávají téměř jedním dechem. Když se snažím se s lidmi sblížit, bojí se mě. Když čekám, tak jsem namyšlená a chladná a musím přece taky někdy udělat první krok.

Neměla bych být tak tvrdohlavá, měla bych se víc zajímat o názory jiných, ale když požádám o zpětnou vazbu na vlastní chování, na to jakou mám řeč těla, nikdo mi neodpoví. Neví, co je na mně divného, prostě to tak je.

Když o sobě mluvím, jsem sobec, když ne, tak nekomunikuju a lidé přece nejsou telepati, nemůžu to od nich očekávat. A čím víc se snažím popisovat svoje problémy, svoje emoce (byť se v nich sama plácám), tím míň mě poslouchají

„nene, nemáš poruchu pozornosti, jsi jen líná“ ADHD mi bylo 3x potvrzeno, 2x bez toho aniž bych sdílela své podezření
„ty nevíš, co je to šikana, že se s tebou nikdo nebaví nic neznamená, navíc si za to můžeš sama, nemáš být takový introvert“
 Strouhali mi do penálu kaktus, zničili mi veškeré učebnice, polívali mě vodou, vysypali na mě kytku, z mé tašky si dělali odpadkový koš, hodili po mně židli, do obličeje mi foukli křídu a stříkli hnojivo
„proboha, kdyby ses snažila aspoň ten míč chytit“ Dyspraxie, to spíš budu levitovat, než abych chytila rotující míč
„cože? ty stojíš o společnost? to těžko, jinak bys měla kamarády, každý je má“ A vzápětí si stěžují na to, jak oni byli šikanováni (= jedna o holka ve třídě o nich povídala něco nepěkného)
„z čeho ty můžeš mít deprese? ze samoty? ale ty nejsi sama“ A přesto jsem je měla několikrát, různě dlouhou dobu a v různé intenzitě
„jseš unavená? z čeho asi, to já v tvém věku…“ Z hormonálních změn v pubertě, z nutnosti vše analyzovat a neustále se přetvařovat, z ADHD, které je propojené s chronickým únavovým syndromem, z dysfunkčního srdce
„prosimtě, tobě taky vadí všechno, jakápak přecitlivělost na pachy? jsi jen rozmazlená“ 
ZŘíkají ti stejní lidé, kteří dlouhé minuty necítí síru, když uniká plyn

Proto jsem si založila tenhle blog. Možná někoho zajímá, že mezi vámi žijí i „mimozemšťané“…

Na „rozluštění“ Aspergera je jednoduše potřeba víc času, víc energie a úsilí, bez předsudků a zažitých stereotypů. A ne každý je ochoten se tomu věnovat. Těm, kteří to nevzdávají, patří (nejen) můj dík.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.