Synestezie 2

Jestli jste četli první část článku, pak víte o čem je řeč. Ale protože se jedná o relativně vzácný stav, tak se o synestezii moc nemluví. Tedy, ono by se i možná mluvilo, ale spousta synestetiků, pokud o svých prožitcích začne mluvit, je ve společnosti za blázny. I já kvůli tomu byla nařčená z požívání drog (synestetické zážitky u lidí bez synestezie spouští LSD).

Co je to synestezie?

Ve zkratce: jeden smyslový vjem podnítí druhý. Pravou (tedy vrozenou) synestezii má přibližně 4% populace (záleží jaký druh synestezie – některý je častější, některý je velmi vzácný). Nejprve se s ní rodíme všichni, ale přibližně kolem čtvrtého měsíce se většině lidem tyto mozkové spoje zase rozpojí. Objevuje se především u schizofreniků a autistů, ale není to žádné pevně dané pravidlo. Povětšinou se to týká spíše žen, ale muži ji mohou mít taky. Údajně je to dědičná záležitost.

~

V první části jsem vyjmenovala čtyři druhy synestezie, které mám: sluchovo-hmatová, časoprostorová, zrcadlová a jednu se samostatným názvem – misofonie. Před chvíli jsem na Novinkách četla článek o doktorovi, který má zrcadlovou synestezii, tak jako já, a docela jsem se pobavila. Synesterzii našroubovali na slova „porucha“ a „trpět“. To je teď nějaká nová móda, všechno takto nazývat?

Jak jsem už nakousla v předchozím článku, vím, že zrcadlová synestezie (patří mezi ty nejvzácnější druhy) může být peklo. Nejsem schopná existovat s lidmi, kteří jsou nemocní, protože, jakmile je slyším mluvit – ten jejich zastřený hlas, začne mě bolet v krku, tak jako když slyším, jak popotahují a mají kašel… v tu ránu mám ucpaný nos a chce se mi kašlat. Jak vidíte, mám to namíchané se sluchem, nejen se zrakem. Ptáte se jak poznám že nejsem nemocná doopravdy? Jakmile se dostanu z přítomnosti nemocných, tak se mi okamžitě uleví. Dokonce jsem jednou takhle byla u doktorky, jelikož kolem mě všichni byli nachcípaní a ona mi řekla, že mi nic není, přestože jsem měla reálné symptomy. Takže ano, tohle je na obtíž a možná tím i trpím, ale srsly, synestezie je porucha?

Každopádně, kvůli onomu článku jsem se nerozhodla napsat tento. Nad druhým dílem uvažuju už delší dobu, protože jsem zjistila, že těch druhů synestezie mám o něco víc. To mě trochu překvapilo. Původně jsem si to nemyslela; bylo mi to natolik přirozené, že jsem se nikdy nezarazila a neuvědomila si to. Ani při psaní první části. Jaké to tedy jsou?

~

Visual-tactile (vizuálně-hmatová)

Nikde jsem se nedočetla, jestli tento typ synestezie vůbec oficiálně existuje. Je podobná onu zrcadlovému doteku, akorát, že při ZD člověk cítí to, co cítí jiný člověk. Když je hlazený po hlavě, tak synestetik má pocit, že i jeho někdo hladí po hlavě. Tady je to poněkud složitější v tom, že příjemné brnění v zátylku spouští jisté pohyby, které s doteky nemají nic společného. U mě (určitě nejen u mě, protože ASMR tvůrci často využívají mix šepotu a různých pohybů rukou) se to kombinuje právě se synestezií sluchově-hmatovou.

Připadá mi to trochu střelené, že je mi pozorování, jak někdo hýbe se svými končetinami, příjemné, ale je to tak. Mám i takovou historku: před rokem a půl jsem cestovala autobusem a vedle mě seděl dánský umělec a celou cestu si něco skicoval. Snažila jsem se na něj nezírat, ale z pohybů jeho ruky po papíře a toho jemného zvuku tužky jsem málem omdlela blahem. Bez nadsázky. Myslím si, že viděl, jak na něj „nenápadně“ zírám, tak mi při výstupu vnutil svou vizitku.

~

Number forms (čísla v prostoru)

V první části jsem mluvila o tom, že „vidím“ časové údaje v prostoru. Samozřejmě to vše vnímám pouze ve svých myšlenkách / ve své hlavě a ne reálně kolem jako halucinace. Ty nemám, naštěstí. Ovšem kromě klasických časových údajů (dny, týdny, měsíce, roky) vidím i obyčejná čísla. Při pomyšlení na věk lehce panikařím, protože doslova vidím, jak lezu nahoru, zatímco se v mlze ztrácí léta, která jsem už prožila (zatímco to tady píšu, tak se čtrnáctka chechtá dvacet trojce – mému aktuálnímu věku).

Myslela jsem si, že je naprosto racionálně zdůvodnitelné a běžné, že lidé vnímají čísla jako objekty na ose spíše než jen jako abstraktní koncepty. Ale patrně ne. Vůbec si to nedokážu představit… nebo spíš – přesněji – si to nedokážu nepředstavit. Jako člověk, který zcela striktně myslí v obrazech („true picture thinker“) nejsem schopná si představit jaké to je, když se vám každá vaše myšlenka automaticky nepromítá jako film v kině. To musí být tak… prázdné. Nebo ne? Vůbec netuším.

~

Grapheme-color synesthesia (symbol > barva)

Jedná se o nejčastější formu synestezie. Synestetik s GC vidí symboly (čísla, písmena) barevně. Když jsem si o synestezii prvně četla, tak mě nenapadlo, že ji mám, protože ji nemám kompletní – tedy ne každý symbol má svou barvu. Čísla, která mají vždy tu neměnnou barvu, jsou 3, 4, 6, 7, 8 a 9 a to i v různé kombinaci. 5 se taky moc nemění, ale ne vždy ji vidím takto jasně.

sss

Tady můžete názorně vidět v jakých barvách tato čísla vnímám. A kdyby vás zajímalo, jak je to s kombinacemi třeba 47, tak buď vidím každé to číslo svou barvou, anebo dominuje barva posledního, v tomto případě tedy zelená (7). Obvykle tam přichází dominance posledního čísla, větší čísla vnímám striktně podle toho posledního (pokud to není 0, ta je bílá, nebo průhledná).

Domnívám se, že to v určité míře mám i u písmen, nejspíš proto se mi pletly barvy linek metra A a C. A je jasně červené, W je stejně zelené jako číslo 8, H je hnědé, J je růžové, K je modré a takto bych mohla chvíli pokračovat, ale necítím to propojení tak intenzivně jak bych jako synestetik měla, to za prvé a za druhé si nejsem jistá, jestli to není spíš pozůstatkem nějaké dětské asociace, jestli třeba ze školy… netuším.

~

Ordinal linguistic personification (personifikace)

Tato synestezie se právě často vyskytuje společně s grapheme-color. Jedná se o to, že se různým symbolům (písmenům, datům, číslům) přiřazují nějaké asociace. Samozřejmě celý je to opět nevědomý a neúmyslný proces, tak jako u jiných druhů synestezie. A jakoukoliv logickou vazbu to postrádá, takže ji ani nehledejte.

Já to mám takto: jednička je batole, dvojka, trojka a čtyřka jsou děti, dívky, i když čtyřka je o něco starší a živější čtyřka, pětka je jejich věčně naštvaná a ulítaná máma, šestka je jasný muž, je to poměrně gentleman a je chytrý, ale tajemný, víc mi o sobě neřekne. Sedmička je opět chlap (pozor na něj, je to trochu záletník) a osmička je taková přísná jako třeba profesorka McGonagallová z Harryho Pottera. Devítka je elegantní.

Jo, zním trochu jako kdyby mi bylo dvanáct, ale takhle v hlavě vnímám čísla od doby, co si pamatuju. Často mě to při hodinách matematiky rozptylovalo, zvlášť protože jsou moje personifikované čísla namixované s barvami.

~

Další druhy?

Nepodařilo se mi sehnat obsáhlejší materiály o synestezii. Předpokládá se, že existuje až 80 druhů a pokud se náhodou o synestezii píše, tak se zmiňuje většinou pouze druh – symbol/barva (GC).

Když mě bolí hlava, tak u mě některé zvuky vyvolávají určité chutě. Nedávno jsem se dívala na ASMR video a zrovna došlo na, pro mě, nepříjemný zvuk a já ucítila na jazyku chuť kyselých okurek (nesnáším kyselé okurky, fuj) jako reakci. Dost mě to překvapilo a možná i lehce vyděsilo, jelikož mě ta palice bolela hodně.

Pak mám ještě jeden takový nepříjemný stav, který rodiče hrozně rozčiluje, protože ho považují za drzost, ale mně se z toho zvedá žaludek; vadí mi lidi, kteří jdou a do špinavého talíře od prvního chodu si nandají druhý chod. Jen když to vidím, tak reálně cítím, jak se mi ty chutě na jazyku smíchávají a není mi z toho dobře, nemůžu to vidět. Eh. Nejsem si jistá, jestli je to synestezie, protože ačkoliv jeden smyslové podnět vyvolá druhý, tak ty asociace mají svůj smysl a důvod, nejsou nahodilé, stejně jako zmiňované kuře v předchozím článku. Tudíž kdo ví.

~

Vcelku by mě zajímalo – máte i vy nějaký typ synestezie? Pochlubte se mi do komentářů. 🙂

2 komentáře: „Synestezie 2

  1. No, nevim jestli je to synestezie nebo jen vytvorena asociace, ale u zelene barvy se mi casto vybavi kysela chut a vune pokosene travy. Pokud bych mela k zelene barve priradit pridavne jmeno, tak je to stavnata. Uz jen jak to pisu, tak se mi zbihaji sliny 🙂

    To se mi líbí

    1. Toto upřímně zní víc jako asociace, synestezie nemívá žádné logické spojení (například tráva je zelená) a člověk nad tím nijak nepřemýšlí, ale teoreticky ta kyselá chuť a zelená by mohla být synestezie. 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.