Volby aka prezentace mentálních zkratek

Osobně jsem nikdy nebyla zapálená do politiky, byť jsem nějaký obecný přehled samozřejmě měla, zvlášť když jsem dosáhla osmnáctých narozenin, kdy zrovna shodou okolností byla první přímá volba prezidenta. Nebudu lhát, výsledek letošních voleb byl pro mě zklamáním, ale ne překvapením, čekala jsem, že to takhle dopadne. Tak jako s Trumpem nebo s Brexitem. Je to marné, je to marné, je to marné…

Připomnělo mi to jeden náš předmět ve škole. Náš učitel, mimochodem zajímavý a chytrý člověk, nám pustil epizodu ze seriálu Girls. Nevím, jestli tu náhodou není někdo, kdo ten seriál sleduje a ještě se nedostal k (asi?) nejnovější řadě, takže spoiler alert. Hlavní hrdinka Hannah jde do bytu nějakého kritika/spisovatele/whatever a jde mu vyčinit za jeho sexistické názory. Nějakou dobu spolu mluví a Hannah začne otáčet a začne chápat jeho úhel pohledu. Už si to přesně nepamatuju, ale po pár minutách jejich konverzace nám náš učitel ten díl pozastavil a začal se nás ptát na názor na spisovatele. Ostatní holky se shodly na tom, že onen spisovatel je poměrně okouzlující a asi to nebude úplně zlý člověk, jen… nepochopený. Já jsem řekla, že je to manipulativní a sebestředný bastard; jeho chování tomu odpovídalo a nedokázala jsem pochopit, jak relativně chytré (IQ cca 120 – 130) NT holky dokážou nechat takhle oblbnout. Dopadlo to samozřejmě tak, že se ukázalo, že je to skutečně bastard a hlavní hrdinka odcházela ponížená, jak se nechala zmanipulovat – téměř se s ním vyspala, jen aby sama sobě dokázala, že jí nemanipuluje, že je to její rozhodnutí.

Stejnou situaci jsem pozorovala i teď; v rámci volby prezidenta. To, že je politická scéna semeništěm psychopatů (ať už úplných, či takzvaně neúplných [reference doktor Koukolík]) je snad poměrně známá informace, ale že si lidé budou dobrovolně někoho takového volit… no doufala jsem, že ne. Už ve své děkovné řeči znovu zvoleného prezidenta stihl urazit voliče protikandidáta; děkuji, pro hloupého každý hloupý. Najednou jsou Češi inteligentní, najednou už nejsou dementní, debilní, nebo alkoholici, jak kdysi prohlásil. Ano, jen hlupák by nikdy neměnil názory, ale svůj pohled na inteligenci národa se změnit prakticky nedá. Ta je totiž konstantní.

Zaráží mě, jak snadno se lidé dají zmanipulovat. Tak snadno, že toho nakonec budu schopná i já, se svými mizernými sociálními schopnosti. Přemýšlím, že začnu tímto způsobem experimentovat. Jak lehce skočí na lep člověku, který jim říká, co chtějí slyšet, byť to odporuje činům. Nebo jak snadno podlehnou tlaku příbuzných. Je to děsivé. A děsivější je, že lidé, kteří se mi na střední posmívali, že nemám samé jedničky, tudíž nejsem podle jejich logiky moc bystrá, ani neví, jaké pravomoce má a nemá prezident, protože nedávali pozor na občance. Slyšeli na euro, slyšeli na uprchlíky, slyšeli na to, že inkluze je blbost a že neziskovky jsou paraziti státního rozpočtu – slyšeli na lži a nechali si vymýt mozek. Víte co, mně je ve výsledku jedno, kdo vyhrál, ale jde mi o ten princip – jakým způsobem se voliči rozhodli pro Zemana. Jejich důvody právě vůbec nebyly, že Zeman má zkušenosti s politikou a Drahoš ne. To by smysl dávalo… i mně. To už by argument byl.

Pár příkladů:

Přespávala jsem u sestřenky. Její manžel, který je takový pohodář, přišel naštvaný domů. Snažil se svou mámu přesvědčit, aby šla volit Drahoše a vyvážila tak jeho tátu, který volí Zemana. Kromě toho, že se mu to nepodařilo, mu za chvíli přišla esmska s tím, že se Drahoš nedostavil do „debaty“ na Barrandov, tudíž prezidenta, který by nedržel své sliby, nemůže volit. Jako kdyby něco takového slíbil, že ano? A nesliboval Zeman, že do debat nepůjde?

Moji spolužáci sdíleli hoax, že je Drahoš šílený vítač a eurohujer. Samozřejmě nějaká snaha si ověřit informace se nekonala, k čemu jsou oficiální webové stránky kandidátů, že?

Kamarádky mamka řekla, že jí Zeman prostě intuitivně sedí víc. Jako intuice je krásná věc, ale hodně lidí si jí plete jen s leností. Po pěti letech úřadování by člověk měl vnímat něco jiného než jen „intuici“.

Z okolí jsem slyšela, že Drahoš prý není průbojný. Tak já nevím, asi si budeme spolu muset projít, co znamená pojem průbojný a co pojem arogantní. Kdyby nebyl průbojný, nedostal by se do druhého kola. Průbojnost a arogantnost nejsou synonyma. Víte co, tohle mě může vytočit, proč mi v psychotestech vychází lingvistická inteligence nad 140, když nedokážu vysvětlit lidem, že si pletou pojmy s dojmy?

Zeman vykládá, že islám je zlo. Nebudeme se tady zaplétat do toho, co si myslím já (ve zkratce: zlatá střední cesta), ale nikomu už nevadí, že jeho dcera studovala v Americe, Švédsku a teď momentálně v Londýně, kde je muslimů a celkově migrantů hodně. Ano, asi ji nemohl držet doma, ale buďme realisté, ČR je jedna z levnějších zemí v Evropě, sama vím moc dobře, že se studium v zahraničí ze začátku bez podpory rodičů nedá finančně utáhnout. Nemohl ji držet doma násilím, ale podporovat ji nemusel. To se o ni vůbec nebojí?

„Argument“: Zatímco se Drahoš naváží do Zemana, tak Zeman do Drahoše ne. Ale ano, naváží. Akorát to dělá nenápadně. Plus, co jeho věrný přítel, tiskový mluvčí, Ovčáček a jeho tweety a statusy na facebooku?

„Argument“: Zeman nikoho nenutí jít k volbám, Drahoš ano a mají volit jeho. No jasně, lidi nechtějí mít pocit, že jsou pod nějakým nátlakem, že někdo rozhoduje za ně, tak udělají přesně to, co jim dá iluzi svobodné volby, zatímco se svobodně nerozhodli. Obyčejná manipulace. V tomhle bohužel profesor Drahoš pohořel.

Mohla bych tady pokračovat ještě hodně dlouho. Velmi jsem to sledovala (ač trochu nedobrovolně), četla si články, snažila se vyvarovat sebe potvrzujícímu sklonu (tedy jsem četla články o tom, které by ukázaly mého neoblíbence v lepším světle, no moc jich nebylo) a až potom jsem si udělala nějaký názor. Ovšem nebudu lhát, proti Zemanovi jsem už jistou dobu, jeho výrok o tom, že burkini jsou zlo, ale zároveň by se některé ženy měly zahalovat mě opravdu dostal (já vím, „vtip“… nemístný, neslušný a hlavně to byl vtip jen na oko).

Zemanovci se posmívali Drahošovi, že je to loutka jiných, přitom jediné loutky jsou oni. Nepoznala jsem jediného voliče Zemana, který by ho volil s tím, že zná všechna fakta a údaje (a nejen Zemana, samozřejmě, abych byla fér, ale Drahoš nevyhrál, takže je to jedno). Zároveň jim to ale nevyčítám, vždyť za to v zásadě nemůžou – mozek je ochraňuje, protože vytváření si názoru na základě všech ověřených dostupných informací je velká zátěž pro lidskou psychiku. To je vědecky potvrzený fakt.

A teď? Nejen, že po pár minutách pourážel skoro půlku národa, ale jeho spolupracovníci stihli napadnout novináře a to včetně ženy a to ještě neuplynulo ani 24 hodin od znovuzvolení. Jasně, novináři se tam vecpali, bla bla bla, ale tohle není bulvár, ale volba prezidenta a je logické, že budou obklíčeni novináři.

Nicméně je to krásně fascinující vidět, jak si ho zvolili převážně ti, kterými on pohrdá. Jsem ráda, že to vidí cca 32% Čechů a rozhodlo se jinak, ale bohužel toto číslo není vysoké. Nejde o volby, nejde o Zemana, ani o Drahoše, ani zbylé neúspěšné kandidáty, koneckonců Zeman je ještě oproti Trumpovi docela v pohodě chlap, jde o to, že lidé by zaprodali duši i ďáblovi, kdyby jim říkal to, co chtějí slyšet. To je ten důvod, proč jsou někteří lidé úspěšní a jiní ne. To je ten důvod, proč je mezi politiky, řediteli firem a manažery nejvyšší procento psychopatů a narcisů. To je ten důvod, proč se diktátoři dostávají k moci. Protože se lidé uchylují stále ke stejným mentálním zkratkám, autoritám přikládají vyšší váhu, než by měli a protože jsou nepoučitelní.

U obhajoby mé bakalářky se mě zeptali, jak bych chtěla dosáhnout, aby lidé měli skutečně v rámci možností svobodnou vůli a nepodléhali pocitu, že ji mají (příklad: u jedné z voliček Zemana jsem věděla hned, že ho nakonec zvolí, i když ona sama nejspíš žila v domnění, že není rozhodnutá). Připadá mi alarmující, že nás na střední škole učí potřetí o Hitlerovi, ale neučí nás, jak dosáhl toho, že zmasíroval lidi, aby se dostal k moci. Nešlo o něj, šlo o jeho voliče a jeho pomocníky. A je nutné se bavit o psychologických heuristikách.

6 komentářů: „Volby aka prezentace mentálních zkratek

 1. A proč se tak rozčilujete? Vždyť je to jen na pár let.
  Já jsem se o politiku začal zajímat v srpnu 1968. To byl pro mne, mladičkého burana, opravdu šok. Od té doby jsem začal pilně studovat historii, politologii, filosofii, sociologii i psychlogii, i když oficielně jsem vystudoval jen právo (dnes vím, že jsem se měl raději věnovat matematice a fysice). Na základě svých studií a životních zkušeností se už nedělám žádné iluse – ani o rodičích, ani o manželce, ani o dětech. A volil jsem Zeman – ne však, že bych byl zmanipulovaný. Mne nezmanipuluje už ani osmnáctka s velkým výstřihem. O tom, že je Zeman tlučhuba a žvanil, vím od roku 1989. A přesto jsem ho volil. Uvážlivě. Ne v prvním kole, až v tom druhém.
  A překvapuje mne, jaké emoce zrovna Vy kvůli tomu zažíváte. Proč?

  To se mi líbí

  1. Proč by to zrovna mě nemělo štvát? Jak už jsem vysvětlila v článku, lidé se nerozhodovali podle skutečně racionálních důvodů, ale používali pro svou volbu nesmyslné argumenty, nebo šli volit Zemana, protože soused Franta mu to tam hodil taky. Kromě toho, že mě tíží, že nám Zeman bude dělat ve světě zase ostudu, tak mi nejvíc jde o ten princip. Jak se lidé rozhodují, jak uvažují, jak vypínají mozek v důležitých otázkách. A vzhledem k tomu, co jsem napsala za „argumenty“, které jsem slyšela, aby si volbu Zemana nějak „racionalizovali,“ si myslím, že každý rozumný člověk nad tím musí kroutit hlavou :D. Mně je to nakonec vážně asi docela jedno, že vyhrál Zeman (i když je to lhář a manipulátor a z takových lidí je mi skoro až fyzicky zle), ale jak říkám – jde o ten princip, že většina lidí se ani nesnažila si udělat skutečně informovaný názor. A to se bohužel potom odráží ve všech sférách jejich života a společnosti obecně, nejen v politice.

   Líbí se 1 osoba

  2. Kdybyste se věnoval nějakému přírodovědnému oboru, vybrousil byste si kritické myšlení na úroveň, která by vám nedovolila volit soudně usvědčeného lháře. Místo práv by bylo vhodnější studium třeba kvantové mechaniky (obor, který možná znáte spíš pod názvem „vlnová mechanika partikulí a rotátorů“) nebo mathematické fysiky.

   To se mi líbí

   1. Na to nejsem dost inteligentní, abych studoval matematiku a fysiku. Tak jsem studoval práva. A ujišťuji Vás, že kritické myšlení k právům patří snad víc než k velké části přírodovědných oborů. Ono to právo je totiž matematika ve slovech.

    To se mi líbí

 2. Milan: Víte, já mám pro své potřeby zadefinovanou termodynamickou nulu jako takovou zimu, že právnící strkají ruce do VLASTNÍCH kapes. To myslím vypovídá dostatečně o mém vztahu k právníkům. Také bych rád upozornil, že v matematice nemáme několik výkladů jedné definice, lemma či důkazu. Například důkaz platí a nebo neplatí. Nic mezi tím. A když se podívám na množství výkladů, které se pojí k nominaci prezidentského kandidáta (může poslanec resp. senátor podepsat nominaci více kandidátů?), tak bych o matematice, být vámi, pomlčel. Právo nemá ani matematickou strukturu, ani způsob dokazování. Podle Poppera se nejedná ani o vědeckou disciplínu, takže na právo neklademe takové nároky jako na jiné, užitečnější obory.

  To se mi líbí

 3. Pane Gamowe, velice se mýlíte.
  Já opravdu nejsem dost inteligentní na to, abych studoval matematiku a fysiku na vyšších úrovních a byl jsem rád, že jsem zvládl z těchto předmětů odmaturovat (z obou za 2). Ale to, že jsem se naučil matematicky myslet, mně při studiu a následné mnohadesetileté právní praxi velmi pomohlo.
  Vy si myslíte, že jste velmi chytrý a výrazně mne převyšujete. Budiž Vám to přáno. Jsem už příliš starý na to, aby mne to jakkoli rozčilovalo. Přeji Vám Vaši radost. A také Vám přeji, abyste ve svém životě nikdy žádného právníka nepotřeboval. Abyste prostě názor měnit nemusel.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.