Kostlivci ve skříni

Včera jsem si prohlížela bývalý blog, který jsem vedla se svou ex kamarádkou. A nestačila jsem se divit. Za prvé jsem zjistila, že jsem nebyla v některých ohledech až tak sociálně slepá, ale zároveň jsem i zjistila, že moje bývalá kamarádka ve skutečnosti nikdy nebyla zrovna obrazem dobrého člověk. Ona na onom blogu byla závislá, pět článků denně jí bylo málo, měly jsme super vysokou návštěvnost a zpětně přemýšlím, jestli za to nedostávala zaplaceno jako youtubeři v dnešní době, klidně si i u grafika zaplatila hezký layout. Kdo ví, jak to bylo.

Nějak se stalo, že mě potom jako adminku z blogu vyhodila, protože jsem nezvládala její posedlost. Obvinila mě, že jsem jí poslala falešný email, aby mi dala nové heslo na blog. Nic takového jsem samozřejmě neudělala. Byla jsem sociálně na úrovni NT dítěte a vůbec jsem nelhala, natož aby mě napadlo něco takového vymyslet a provést. Ale jak se teď teprve po letech ukazuje, tak se mi pravděpodobně chtěla pomstít za něco, co jsem neudělala a zveřejnila moje údaje – jméno, adresu a telefonní číslo. Nikdo jiný to být nemohl, protože ona byla opravdu doslova moje jediná kamarádka a občas k nám jezdila. A to vše kvůli tomu, že sama byla šikanovaná na základce, její biologický otec byl alkoholik, její nevlastní otec generál a matka submisivní žena. Nečekala nic dobrého.

678d86168b6590bd6adf213fd1951f69

(Naštěstí už jsou ty údaje pryč, uf.)   

Problém je, když se odchylujete od společností schválené normy – ať už jste autisté mezi NT, bohatí mezi chudými, chytří mezi hloupými apod., přitahujete do svého života podvědomě toxické lidi. Často to ani nemusí být nutně v jádru špatní lidé, ale jsou to lidé, kteří si taky prošli svým peklem a tak se ve všech jejich reakcích odráží (v tom lepším případě) paranoia, strach, domýšlivost a jiné spektrum emocí… za což vlastně ani nemůžou a já jim to nechci vyčítat. Však bych byla pokrytec, taky to dělám. Ale jen částečně, protože to vím. A bráním se tomu.

Hlavní je, abyste si dokázali uvědomit, že jste špatné zkušenosti měli s jinými lidmi a byť jich bylo mnoho, nemůžou jimi „trestat“ toho, který k nim přišel jako slepý k houslím. Kostlivci ve skříni nejsou problém toho nového člověka v jejich životě, ale jen jejich. Nikoho jiného. Nový člověk tu není od toho, abyste na něj svého kostlivce – tedy špatné zkušenosti, které si táhneme s sebou, protože dlouhodobá paměť je v tomhle mrcha – nechali spadnout a doufali, že pokud je to ten pravý (kamarád, partner), tak se zvedne a toho kostlivce vyhodí z okna.

To jsou ty důvody, proč často tito lidé zůstávají bez přátel. Pár jich mým životem prošlo. Skončilo to tím, že když jim někdo řekl, že je pomlouvám, tak tomu až příliš snadno uvěřili. Nedali mi šanci se obhájit, tu jsem si musela vynutit, protože mi jejich přátelství za to tehdy stálo. Nebo jsem je požádala, aby něco neříkali, protože mě to rozrušuje… a tak se odmlčeli na tak dlouho, že jsem si myslela, že se někde houpou na stromě se smyčkou kolem krku. Ukázalo se, že je ochromily jejich špatné zkušenosti a měli pocit, že i já si z nich dělám „hromosvod“. A proto se přestali ozývat.

Jasně, proč bych měla být jakkoliv jiná? Proč by z nás měl být kdokoliv jiný? Proč by měli existovat lidi, kteří se vymykají scénářům na které jsou zvyklí? Protože lidé ve své omezenosti dělají věci, které ubližují jim i okolí? Lidé musí nasazovat psům ochranný límec, aby jim zabránili v dalších zranění… ale sami by ho taky potřebovali. Dokonce víc než ta zvířata.

Zveřejněné screenshoty, zveřejněné kontaktní údaje, zhoršené známky na vysvědčeních (včetně toho maturitního) kvůli neopětované „lásce“… (Ach jej, copak žiju v severské kriminálce? Kde je Saga? A Martin? A Henrik?)

čtyřka
Henrik a Saga (Most)
Myslím si, že mě tohle všechno stále učí dvě věci:

1) Lidé jsou primárně emocionální stvoření a když se naštvou, jsou schopni neskutečných nesmyslů. Já bych asi byla schopna v (sebe)obraně zabít, ale ne se pokusit někomu zruinovat život, protože je mi ouvej. Co mají ostatní společného s mými pocity? Tím, že svou zlobu a své frustrace přenášíte na ostatní, tak akorát vytváříte začarovaný kruh, který se rozšiřuje a rozšiřuje až se k vám nakonec stejně vrátí jako ten boomerang.
2) Vážit si toho, když  se ve vašem životě objeví někdo, kdo není takový. O kom byste se nebáli říct, že je to hodný člověk. Někdo, kdo bude brát ohledy na vaše přání, bude se vám snažit dělat radost a bude vás respektovat. A nenechat ho odejít.

Nikdy jsem nepochopila a stále nechápu, co ženy přitahuje na grázlech a muže na mrchách. To je přesně ten typ lidí, který se dobrovolně nechá uzavřít do emocionálního vězení a i když z něj uteče s pár zlomenými srdíčky, nese si s sebou kostlivce ve skříni. Kostlivec ve skříni je moje přítěž, byť mi ho dali jiní lidé. Ale stále je to můj problém. Ne mých rodičů, ne mých přátel, ne mého partnera.

Svět by byl o tolik jednodušší, kdyby si tohle lidé uvědomovali.

2 komentáře: „Kostlivci ve skříni

 1. Jak to víte, že její otec byl alkoholik?
  Rozvedené ženy to o svých bývalých manželích prohlašují zcela standardně, ačkoli to ve většině případů nemá s pravdou nic společného. Ovšem po rozvodu a odstřihnutí od dětí se řada těch mužů alkoholiky i stane. Ale až následně – není to důvod jejich rozvodu.
  A prolhaná matka mívá i prolhanou dceru: aká matka, taká Katka.

  To se mi líbí

  1. To je pravda, prolhaná byla a stále je. A s tím alkoholikem to samozřejmě nemůžu vědět přesně, ale když jezdila k babičce (jeho matce), tak ho vůbec nevídala, jeho matka, i jeho syn (její poloviční bratr) se od něj odstřihli. Tak se tam asi něco muselo dít.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.