Narozeniny, Vánoce, dárky

Už jsem na svoje poměry relativně dlouho nic nepřidala na blog, zvlášť osobního. Mám totiž práce nad hlavu. (Což v překladu znamená především sledování seriálů. No dobře a taky psaní článků pro ATYP a do nové práce.)

Mít narozeniny krátce před Vánoci je těžké. Z nějakého, pro mě nevysvětlitelného, důvodu, se kamarádka, kterou znám dlouhé roky, rozhodla, že mi dá dárek. Nejen ona, ještě další dvě, což mě nepřestává šokovat a já přemýšlím do jakého vesmíru jsem se to probudila. Chápejte, jednou jsem neměla vůbec žádnou oslavu narozenin, protože nikdo nepřišel a nebýt příbuzných, tak opravdu nemám nikoho s kým svou existenci „oslavit“. Opravdu. Zároveň se mi jednou stalo, i přestože bylo povinné losování ve škole, kdo koho obdaruje, že jsem zůstala jako jediné dítě bez dárku k Vánocům. Prostě té divné holce nikdo nic nedal. Bohužel, chudý sociální život autistů není mýtus.

1-christmas-cake

Nedá se ovšem říct, že mě tato nová situace netěší. Těší. Protože mi ale kamarádka chtěla předat ten dárek dnes – den před Štědrým dnem, tak jsem se musela ujišťovat, zda je to skutečně k narozeninám. Kdyby to bylo k Vánocům, tak bych jí taky musela dát nějaký dárek. Což mi nevadí. Jenže! Já netuším, co jí dát…

Autistické posedlosti jsou naprosto skvělé v tom, že my své zájmy dáváme podvědomě neustálé najevo svému okolí. Ani nevíme, že to děláme. Potom někdo pro mě skoro cizí přijde s tím, že moc dobře ví, že mám ráda Harryho Pottera, Sherlocka Holmese, upíry, angličtinu a Británii a mě ani nenapadlo, že bych mohla být aspoň v tomhle tak průhledná.

Což byl mimochodem ten dárek – Sherlock Holmes a upír v Sussexu. V angličtině. Je to milé. Poděkovala jsem jí asi pětkrát. Musím do jejích narozenin vymyslet, co by si přála. Praktické dárky jsou nesmysl; pokud něco potřebuju, tak si to koupím a nebudu čekat, až budu mít narozeniny, nebo až budou Vánoce, aby mi to někdo jiný mohl koupit a já se mohla tvářit překvapeně.

photo_2017-12-23_18-43-01

Letošní Vánoce psychicky moc nezvládám. Skoro všechny dárky jsem nakoupila v jediný den, protože při pomyšlení, že mám něco vymýšlet pro lidi, kteří ignorují fakt, že mám taky nějaké svoje potřeby, které se nedají narvat do krabice, zabalit do balícího papíru a ozdobit mašlí, jsem dostala kopřivku. Zajímavé na tom je, že jsem se paradoxně o to víc snažila vymyslet něco opravdového… asi proto, že moudřejší ustoupí, ne? Nejhorší na celém tom procesu je ta zoufalá snaha vymyslet něco originálního. Propána, vždyť já ty lidi vůbec neznám! Jestli je něco zajímá nebo baví, tak jen v jejich hlavě. Ani nic nesbírají (leda by sbírali medaile v podrážděnosti – „doma“ jsou různé neshody prakticky na denním pořádku). Oni jsou prostě mentálně naprosto jinde.

Hrozně se těším, až jednou oslavím Vánoce, pokud budu mít dostatečné štěstí, se svým manželem a dítětem. Rozhodla jsem se, že si každý vymyslíme svou tradici a budeme ji dodržovat. Každý. I naše díte. Nehodlám jej vnímat jako majetek, ale jako živoucí lidskou bytost, která může, ne, přímo musí, rozhodovat o chodu domácnosti a o svém životě od útlého dětství. Aby se jednoho dne neprobouzelo s pocitem s jakým se už odjakživa probouzím já.

Znám plno autistů, kteří Vánoce nesnáší, protože jim reflektují tu neuvěřitelnou nesvobodu, kterou zažívají denně ve snaze zapadnout do „normálního“ světa. A zjevně se k nim přidávám. Upřímně, vůbec netuším, co bych dělala bez aspie komunity. Ačkoliv jsme mezi sebou často dost jiní a hádáme se a s některými autisty se nemáme příliš v lásce (obvykle jsou to ti starší, kteří už jsou příliš zvyklí na svou nedobrovolnou NT masku, takže je vlastně lituju), ten fakt, že existují lidé se stejnými problémy, často i se stejnými traumaty, s podobně vysokou inteligencí a podobným smýšlením, je neskutečná úleva.

One thought on “Narozeniny, Vánoce, dárky

  1. Myslím, že ve většině případů dávají lidé druhým lidem dárky pro to, aby si tím sami udělali radost.
    Určitě existují i výjimky, kdy lidé chtějí udělat radost druhým lidem bez ohledu na to, zda to udělá radost jim samým, ale tyto výjimky budou určitě velmi výjimečné.

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.