Shaun Murphy (The Good doctor)

Tento článek bude trochu jiný oproti článkům z rubriky ‚fiktivní postavy na spektru‘ a nejen proto, že celý seriál se točí okolo toho, že má hlavní hrdina autismus a Savant syndrom, ale protože není nic moc, co bych mohla v podstatě postavě Shauna vytknout.

Shauna hraje poměrně známý britský herec Freddie Highmore. Možná ho znáte z Karlíka a továrny na čokoládu, Dobrého ročníku či Augusta Rushe.

the_good_doctor_2017

The Good doctor (v překladu Dobrý doktor) je remake korejského seriálu, kde hlavní postava má dokonce i mentální retardaci, což mi ale zrovna pro profesi doktora připadá jako naprosté scifi. Nic ve zlém, ale ne. Chirurg musí být pohotový a myslet logicky.

Ve zkratce začátek příběhu: Shaun je mladý doktor, který přichází na kliniku jako rezident (což je něco ve smyslu doktor, který se teprve chystá na atestaci), kam ho doporučil ředitel nemocnice, který je mu zároveň už roky skoro otcem. Vedení nemocnice je ale kvůli jeho diagnóze autismu proti a nechtějí mu dát šanci i přestože ho ani neznají. Jednoduše ho odsoudí na základě diagnózy, které ani pořádně nerozumí a kdyby ředitel nemocnice nebyl jeho známý, tak by Shaun nikdy nedostal šanci. Shaun nakonec šanci dostává (což se dá předpokládat vzhledem k názvu), protože náhodou při cestě na pohovor zachrání život těžce zraněnému klukovi, na kterého spadla skleněná cedule.

Osobně bych Shauna nezařadila mezi Aspergery (i když jsem našla informaci, že je AS), ale spíše mezi klasické autisty; i bez mentální retardace mají údajně hlubší sociální deficity, jelikož jim jejich mozkové hemisféry zase tak moc nespolupracují, a proto mají větší problémy fungovat v neurotypickém světě. Ačkoliv ono je to docela jedno, definice se v každém státě trochu liší, v Americe už dokonce existuje jen jednotná diagnóza autismu, neexistuje nic jako ten „lehčí“ Asperger a „těžší“ Kanner, prostě ASD (v překladu PAS) a tečka.

tumblr_owu4ofwdrc1rfnykso2_500

Musím přiznat, že i když zatím vyšlo málo dílů (takže seriál může poměrně rychle jít do kopru), TGD se mi líbí.Hodně lidí si chválí, že tvůrci autismus a Savantův syndrom od sebe oddělili, aby Shaun nevyvolal zase nějaké představy jako Rainman, že autista, kterému unikne jemný detail, není autista. Sice by technicky vzato měl být každý desátý autista zároveň i Savant, ale pořád to není úplně každý.

Nejvíc se mi líbilo, ačkoliv mi bylo samozřejmě líto to sledovat (protože je mi to až moc dobře známé, proto svoje psychiatrické diagnózy tajím), jak se ředitel kliniky za Shauna ‚rval‘ a snažil se rozehnat předsudky lidí, kteří Shauna nikdy ani neviděli a přesto už ‚dokázali‘ odhadnout, co Shaun zvládne a nezvládne. Ihned předpokládali, že kvůli tomu jaký je, udělá chybu, která povede ke smrti pacienta (chybu, která povede ke smrti pacienta, nakonec udělá jiný doktor, nebudu spoilerovat, ale ne Shaun). Ve filmech/seriálech o autismu, které jsem viděla, byl autismus vždycky škaredé slovo, ale v TGD padly dokonce domněnky typu, že by autismus mohl mít i nějaké pozitivní stránky!
Postava Shauna se mi zdá napsaná realisticky. Některé autistické postavy mají sice sociální problémy, které jsou evidentně vtipnou vložkou, ale když na to přijde, tak všechno ostatní mají v normě, anebo například vyžadují takovou rutinu, kdy si jen kladete otázku, jak takový člověk mohl třeba chodit do školy. Shaun má problémy vyvážené, v různých oblastech, nejen třeba při kontaktu s kolegy a pacienty, ale i třeba při nákupu v obchodě. Navíc Shaun není zobrazován jako ‚pan robot‘ (ne, že by mi to vadilo, k takovým postavám mám blízko), ale naopak – ukazuje se, že i autisté můžou být velmi citliví, emotivní a empatičtí, což je chválihodná změna oproti normálu. U Shauna je vidět, jak by rád svým pacientům pomáhal i psychicky, i když absolutně netuší jak. A je věřící.
V jednom díle se objeví další autistický pacient, kterého si na starost vezme právě Shaun. Četla jsem, že toho pacienta hrál skutečný autista, takže za to palec nahoru.
Na rozdíl od Atypical od Netflixu, který sklízí smíšené recenze, se zdá, že TGD boduje i u autistické komunity.

~

Nuže, abych to nějak shrnula. Ještě nebyla premiéra ani celé první řady a musím říct, že se mě tento seriál takzvaně dotkl, jelikož na jedné straně ukazuje šikanu, týrání a předsudky a na druhé straně snahu najít kompromis dvou různých vesmírů, naději a fakt, že ten podivín, kterého jste na střední škole nesnášeli, někde někomu může právě zachraňovat život… příště by to mohl být ten váš.

2 komentáře: „Shaun Murphy (The Good doctor)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.