David Hofbauer (Modrý kód)

Má velice oblíbená a troufám si tvrdit povedená postava v ne příliš dobře hodnoceném seriálu. (Já teda nechci nijak soudit kvalitu MK, na to nejsem dostatečně kompetentní a hlavně sama preferuju jak „hloupé“, tak i rádoby velmi chytré a kvalitní seriály. Samozřejmě si uvědomuju, že z medicínského hlediska je tam hodně děr, ale ty se najdou úplně všude, i ve vysoce ceněných seriálech).

ááách

Jeho postava je pro mě tak trochu oříškem, ani jsem nevěděla, jestli ji sem zařadit, jelikož on je dost nejasný… ale nakonec jsem si řekla, že tenhle článek přece nikomu soudnému nemůže ublížit (doufám, mimózní hysterické reakce na spekulace se bohužel občas objevují). Minimálně AS rysy zcela určitě má.

David Hofbauer je špičkový lékář, génius, který je nazývaný arogantním robotem a magorem a má bipolární afektivní poruchu (BAP).  BAP je tam zobrazena zatím tak nějak adekvátně, rozhořčené reakce z komunity se zatím na scénáristy nevalí (já mám cyklothymii, která je podle některých odborníků řazena jako mírnější varianta BAP, ale to jen tak na okraj).

David má být údajně inspirovaný postavou Gregoryho House (o kterém jedni říkají, že má AS a druzí zase, že ne [mezi ty patřím i já, proto ho tady nejspíš nikdy neuvidíte]), který je inspirovaný postavou Sherlocka Holmese a ten, ve všech svých verzích, vykazuje docela jasné aspergerovské chování. Takže už to samo o sobě něco může znamenat.

K seriálu jsem se dostala úplnou náhodou, když se na něj máma dívala a já se do toho přimotala a máma na mě: „podívej, připomíná mi tebe… je taky takový robot bez emocí jako ty a chytrý, geniální jako ty“. To bylo poprvé, kdy mě vůbec někdo zcela sám od sebe přirovnal k nějaké postavě a ještě ke všemu k muži… tak jsem se na to podívala. A musela jsem uznat, že je tam opravdu poměrně znatelná podoba, mnohem větší, než bych čekala. I z toho důvodu mě napadlo, jestli třeba nemůže mít i AS, ale tu myšlenku jsem tak nějak zavrhla, dokud na to stejné nepoukázal jeden asperger.

Napsal mi toto: „Můžu říct, že postava Davida je blízko AS. Má hodně zajímavé pohyby a reakce. Dost mě utvrdilo, když vlastně v polovině rozhovoru odešel, protože už měl za to, že hovor skončil. Já nechápu, proč není oblíbený. Podle mě reaguje logicky a přiměřeně situaci. Nedává do toho emoce a jeho repliky jsou technicky přesné. Fakt úsporná forma sdělení, která je lepší než rozsáhlá přednáška, kde je důležité jádro obaleno spoustou nadbytečností. Ty jeho reakce vypovídají o tom, že ho mate nelogičnost ostatních. Což ostatní nechápou a vzniká tak trochu pnutí… Robotí maska je good. 🙂 Oni po něm chtějí NT chování za každou cenu. Prostě se nesmíří s tím, že je někdo jiný. Musí ho změnit, protože si myslí, že to hraje.“ Takže jsem po jeho slovech začala uvažovat.

Myslím si, že by David Hofbauer mohl mít AS, protože ho lidi nemají rádi… ne jasně, tohle zní jako kdybychom měli nějakou zvrácenou „superschopnost“ vzbuzovat v lidech nelibost. Ale zatím z nejen své zkušenosti mohu směle tvrdit, že i hodně problematické NT je vždy méně nenáviděné než AS, protože se prostě dokáže nějak ze své situace aspoň částečně vykecat, umí správně zalichotit a odhadnout sociálně náročné situace, samozřejmě když potřebuje, a tudíž si dokáže některé lidi obrátit na svou stranu. A myslím si, že Davidova arogance a neochota být milý spíše pramení ze špatných zkušeností a následné rezignace, protože nemá příliš sociální intuice, než z toho, že by prostě jen nechtěl (hah, do tohoto stavu se taky začínám dost dostávat). A i přes to všechno je inteligentnější než většina lidí.

Občas se tam objevují momenty, kdy David někoho začne chválit a ostatní tomu příliš nerozumí, nejsou si jisti, že zrovna ON by někoho chválil, přestože vysloveně použije pochvalná slova (to se mi stává taky). Například byla vtipná situace, kdy chtěl vyjádřit účast s doktorem, který se chystal na atestaci a udělal to takovým… hezky neohrabaným způsobem.

Na druhou má poměrně dobrý odhad na lidi. To může působit, že je to v kontrastu s AS, ale vůbec to není pravda, je to mýtus. Už i někteří odborníci si začali všímat, že my aspergeři máme poměrně dobrý odhad na lidi (například se to objevilo na přednášce „proč zaměstnat autistu“ na Slovensku) – zatímco vy NT více vnímáte lidské pocity, záměry a myšlenky, my vidíme stálé vlastnosti, rysy, různé jinakosti a poruchy atd… a to je přesně i příklad Davida. Sice nedokáže intuitivně vycítit myšlenkové pochody a plány druhých lidí (že jeho výzkum zastavil jeho otec), ale hned vidí s kým budou problémy, kdo je rozmazlený, hloupý, chytrý, talentovaný a tak dále…

fotka (2)

Medicína je zjevně jeho velmi blízkým a intenzivním koníčkem, dokáže se perfektně koncentrovat (a v tu chvíli nevnímá okolní svět, taky aspergerovské), nevede vážné vztahy (v medailonku to bylo přičítáno BAP, ale hodně lidí s BAP má partnery) a vlastně vůbec nevíme, jestli má nějaké přátele, kromě Rasputina, který se ho jako jediný snaží pochopit. S ostatními buď nevychází vůbec, nebo se s ním nebaví, pokud nemusí.

Má zvláštní chůzi, mimiku a řeč těla, jako by měl tiky a byl hyperaktivní, přestože je jasné, že ADHD nemá (s tím by asi jen stěží vystudoval medicínu). A pořád nosí stejné, černé oblečení.

Emoce jsou pro něj podřadné a otravné a velmi striktně se řídí logikou a svým úsudkem, který bývá většinou neomylný a často ho dostává do problémů, protože musí porušit některá nesmyslná pravidla. Mezi AS by patřil pod logický typ, který se ale moc často v kultuře nevyskytuje. V tomhle jsme si opravdu velmi podobní, nedivím se, že mě máma k němu přirovnala.

Mary (vrchní sestra): „Vy jste mu dal tu zprávu?“ (lékařskou, pacientovi o úmrtí jeho manželky)
David: „No… to je špatně?“
Mary: „Ne, jenom to chtěla udělat Lucie.“
David: „Tak mám mu to jít sebrat?“

Tohle je přesně taková krásně ukázková konverzace, která naznačuje, že by David mohl být teoreticky AS a rozhodně není jediná, je jich tam víc. Takových já mám za sebou desítky a přesně kvůli tomu bývám nazývaná sebestřednou, arogantní, hloupou, nebo provokatérkou. Není úplně jasné, co se může Davidovi v tu chvíli honit hlavou, protože ho jeho představitel Marek Němec hraje poměrně nečitelně (což je opět u AS taky naprosto běžné, být nečitelný), ale mně se zdálo, že David byl trochu aspergerovsky zmatený, jen to nebylo úplně explicitně vyjádřeno mimikou, aby každému proběhlo hlavou „jéžiš, to je ale podivín, copak je blbej?“, což ve výsledku ale mnohem víc odpovídá realitě dospělého aspergera.

V dospělosti nás lidé rychleji a snadněji zařadí mezi arogantní a problémové lidi než mezi ‚zmatené podivíny‘.  Někdo jako David by ve skutečnosti byl reálnějším portrétem člověka s AS než třeba takový Sheldon Cooper, jelikož, jak zdůrazňuji v každém článku z této série, pro zábavné účely jsou prakticky úplně všechny postavy přehnané. I v knize od AS od Simona Baron-Cohena se dočtete, že mnoho dospělých s AS už ani autisticky nepůsobí (kvůli tomu, že se naučíme jistým soc. schopnostem, spontánnosti, očnímu kontaktu atd.), ale spíš jako jedinci, co jsou prostě „svoji“, svérázní, žijící ve „svém světě“, nebo v případě géniů jako je David Hofbauer, kteří znají svoje silné a slabé stránky a mají výborný úsudek… jako arogantní roboti.

Závěr: Myslím si, že by teoreticky mohl být hraniční AS, který se svým vysokým IQ za ty roky velmi vykompenzoval. To se nejspíš dozvíme (jestli vůbec, MK není primárně vztahový seriál) podle toho, jak se bude jeho postava vyvíjet. (Venku je momentálně k tomuto datu 31 dílů, večer bude další a s romantickou zápletkou [proč zrovna s vrchní sestrou, která na něj každý díl ječí???]… zatím má očividné AS rysy, pokud by se vývoj jeho postavy významně odchýlil [což doufám, že se nestane, to by bylo hodně divné a odradilo by to dost diváků, včetně mě], tak tento článek smažu).


Edit po zhlédnutí 32. dílu: Tak jo, sice jsem tenhle článek původně psala jako takový tip, po tomhle dílu, kde do toho vstoupila milostná zápletka (která byla až moc rychlá, ale nechci kritizovat), je, podle mě David jasný asperger. Ne typický, ale jasný.

Když zůstali s Mary uvězněni pod lavinou sutin, Davidova soc. neobratnost se začala projevovat ve velkém. Konstatoval očividné – například, že je nikdo nehledá a nejspíš umřou (že se to na ně zřítí kompletně), a když se Mary rozplakala, protože chtěla slyšet milosrdnou lež, což on nevycítil a odpověděl jí bez skrupulí zcela upřímně, dodal: „nějak bych vás utěšil, ale nevím jak, nemám s tím zkušenost“ a následovalo lehce trapné objetí se slovy „no to, to je, jakoby, hm… jo, hm, najdou nás“, zatímco ji poplácával po rameni. Po téhle scéně se ukázalo, že sociální schopnosti opravdu nemá a je pravděpodobně asperger 🙂 (a dost jako já).


Další edit: Tak přeci jen! Já to věděla, říkala jsem si, že je David Hofbauer díl od dílu více AS a herec, který jej hraje – Marek Němec – přiznal v rozhovoru, že mu tam kromě BAP šoupli i AS! Paráda, já mám vždycky takovou radost, když se to nepopře, ale naopak to ti sami herci/tvůrci přiznají. Rozhovor naleznete zde. Nicméně bych řekla, že je to zatím jedna z nejlépe napsaných postav s AS. Palec nahoru!

9 komentářů: „David Hofbauer (Modrý kód)

  1. Ahoj, v mnoha věcech máš pravdu, ale nechápu jak se ti může nelíbit 32. díl 💖😍 ten je úplně MEGA 💖 a proč nechceš aby spolu Mery s Davidem byli ? Vždyť oni jsou spolu tak CUTE 💖😍 a Mery i David si zaslouží upřímnou lásku 💖 moc by jim to spolu slušelo. Máš to hezky napsaný, ale Němec už asi v Květnu říkal, že David má AS. A je strašně CUTE jak se snaží něco říct, ale nejde mu to, chápu, já bych s tím asi žít nechtěla, ti asi nikdo, ale k jeho postavě mi to tak nějak sedí. A jsem ráda že mu tuto nemoc dali. Ty mu snad nepřeješ aby byl šťastnej ?! A jak jsi psala ó tom oblečení, tak nechodí jen v černém, ale asi jeho 6ivotni prioritou není mít každý den čistý a vyžehlený nádherný nový hadry. A Davida lidí mají rádi, ale spíš jo nechápou, ale jestli se bavíme o divácích, tak ty ho buď miluju nebo.. nevím nic jinýho snad nejde, maximálně, že by neznali ten seriál. A proč nemáš ráda Mery ? Vždyť jak se říká: protiklady se přitahují 💖 Děkuji za odpověď a ahoj

    To se mi líbí

  2. Zajímavý článek.Ráda bych dodala,že já BAP mám již 11 let a jak píšete, partnera (dnes už je z něj manžel) mám 8 let a vychovávám našeho 1,5 ročního syna ❤️ Všechno lze, když se chce a když člověk nekašle na léčbu 🙂

    Líbí se 1 osoba

  3. Páni, tak tímhle jsi mě vážně překvapila. Přiznávám, že jsem tenhle seriál až doteď nijak zvlášť nesledovala (možná tak koutkem oka, když jsem náhodou procházela pokojem, ve kterém ho sledoval jiný rodinný příslušník), takže jsem ani neměla příležitost si čehokoli všimnout, ale tenhle tvůj článek mě zaujal. Dobře napsaná postava s AS? Z nějakého důvodu mám teď nutkavou potřebu se aspoň na jednu epizodu podívat. Díky!

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.