EQ vs. IQ (recyklováno z původního blogu)

Vkládám sem jeden ze svých starších článků (rok 2015) ze svého bývalého blogu s jemnými aktualizacemi; přidala jsem pár vět navíc. Reaguju tak, nejen, na články typu, že EQ je důležitější, než akademické úspěchy a inteligence. 


Dneska mě navedla jedna z mých spolužaček na jednu z mnoha myšlenek, které mám problém dostat z hlavy. Měli jsme hodinu psychologie vyučování a učitelka nám položila otázku, jestli jsme si někdy nechali testovat naše IQ. Já jsem na to nic neříkala, protože se začali hned ozývat jiní, a právě ona spolužačka, která je mimochodem velmi chytrá, řekla, že samotný test logické inteligence není vypovídající, když je člověk pak “hlupák” (dle jejích slov „mimoň“, takže vlastně člověk jako jsem já) po emoční stránce… Proti tomu jsem se samozřejmě chtěla ohradit a musela jsem spolknout hodně hořkou slinu, abych to nechala být.

Něco si ujasněme: jediný „mimoň“ je tu ona. Nevím, jestli si myslí, že každý člověk s nízkými výsledky emočních testů, je hned psychopat a sadistický maniak. a tím pádem by neměl být brán jako chytrý člověk? Nehledě na to, že psychopati mají vysoké EQ; proto jsou tak okouzlující a manipulativní, protože parazitují na lidských pocitech, které dokážou bez debat jednoduše vycítit. (Což mimochodem, když už jsme u toho, já dokážu taky, jen nevím, jak na ně reagovat, ale to už je jiná věc.)

Inteligenční kvocient a emoční kvocient by se v žádném případě neměly míchat, protože to, že někdo nerozezná, jestli svraštěné obočí je známka arogance, nebo zádumčivosti a že nepoplácá po ramenech kamaráda se slovy: “to je mi líto, že se ti rozbil hrnek, byl to vážně dobrej hrnek” z něj přece nedělá neempatického a především hloupého vyvrhela.

EQ se nesmí stavět nad IQ; nemluvím tady samozřejmě o neschopnosti citů a emocí jako je to u skutečných sociopatů (masoví vrazi, násilníci atd.). Mluvím pouze o jejich delším a stíženém rozeznávání, protože EQ je něco co se dá vybudovat, doučit, vydedukovat, zatímco logickou inteligenci prostě zkušenostmi nezískáte. Už to samo o sobě ukazuje, co asi může být důležitější… Kdyby bylo EQ důležitejší, než IQ, tak bychom teď ještě žili v jeskyních, sdíleli soustrast nad zlomeným kyjem a snažili se rozdělat oheň.

Nechci říct, že by emoční inteligence sama o sobě nebyla důležitá – to samozřejmě je. Jen se tím snažím poukázat na stálé předsudky, že člověk, který neumí tak spontánně a správně vyjadřovat emoce neznamená, že je omezenec i v ostatních stránkách života a že v životě nic nedokáže. Navíc handrkovat se o tom, co vám zajistí spokojenější život (EQ vs. IQ) je jako handrkovat se o tom, která ruka je důležitější. Samozřejmě, že ta dominantní, ale i bez té druhé se vám bude dost těžce žít.

Ukažte mi nějakého opravdu těžce mentálně postiženého (IQ pod 70) jedince, který by dosahoval výborných výsledků po emocionální stránce. Vsadím se, že nikoho takového nenajdete. Oboje spolu úzce souvisí a ačkoliv vám vysoké IQ nezajistí nutně úspěch v životě, ani vysoké EQ, bez vyššího IQ byste EQ neměli vůbec žádné.

EQ je jednoduše měrná jednotka, která vám nevypoví vůbec nic. Já mám EQ nízké, protože jsem alexithymik, nerozumím lidským pocitům, a když už se dostaví pocit, tak ale se zpožděním. Přesto mě NT víceméně považují za empatickou, protože umím respektovat, pokud to jiným lidem neubližuje, že odlišní myslí a především cítí odlišně; jsme diverzní, smiřte se s tím. Umím být milá a zdvořilá. V psychotestech mi vychází, že komunikuji asertivně. Plus mám jeden z druhů synestezie, tak zvaný zrcadlový dotyk, který má údajně souviset s vysokým EQ. Přesto mám EQ nízké. Tak co to tedy znamená?

Mít nízké EQ neznamená nutně aroganci, či citovou oploštělost. Možná to prostě jen znamená, že EQ má velmi malou hodnotu; že je to jen další z moderních nálepek, kterou si chce někdo uměle zvednout sebevědomí.

PS: Ano, vím, že ani měření IQ není bezchybné, že ani nepokryje všechny složky inteligence a už vůbec ne osobnostní rysy a vlastnosti, ale o tom není pointa tohoto článku.

2 komentáře: „EQ vs. IQ (recyklováno z původního blogu)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.