Saga Norén (Bron/Broen)

Proč jsou na obrázku tři různé, ale sobě si podobné ženy? No, jistě si odpovíte sami. Protože tato švédsko-dánská série s názvem Most má dva remaky. Jeden americko-mexický The Bridge (Most) s postavou jménem Sonya Cross (ta uprostřed,paradoxně ji hraje známá Němka Diane Kruger) a britsko-francouzský The Tunnel (Tunel) s postavou jménem Elise Wassermann (vpravo, hraje ji „ta“ Francouzka z Harryho Pottera, Clémence Poésy).

most

Ráda bych upozornila na to, že tento článek bude obsahovat částečný popis děje, takže pokud jste neviděli všechny tři řady a nemáte rádi spoilery, tak nečtěte dál.

Primárně se článek bude zaměřovat na originál, tedy na Sagu Norén, policie Malmö.

Jak už bylo řečeno, Saga je Švédka, a proto je to pravděpodobně ta nejodtažitější a nejrezervovanější Aspergerka, kterou můžete na obrazovkách vidět. Seveřané jsou chladní a tomu odpovídá i celá atmosféra seriálu. Autoři nám servírují její chování bez servítek a ani beze snahy zmást diváka; i amatérovi psychologovi musí být jasné, že Sága má AS.

Proč má Saga AS:

 • Má problémy s udržováním osobního prostoru, často se k lidem dost přibližuje a buď se nedívá do očí až tak moc (což je patrnější už ve třetí řadě), nebo na ně naopak zírá.
 • Nemá úplně ráda, když na ni lidi sahají, často se trochu lekne a objetí není pro ní snadné.
 • Lidi ji nemají moc rádi, protože na ně působí divně, tvrdě a nepřístupně. Jen přibližně tři mužští kolegové si ji vcelku oblíbí (je zajímavé, že opravdu Aspergerky bývají více tolerovány NT muži a naopak).
 • Je velmi uzavřená do sebe a má problém, když jí někdo narušuje její prostor (třeba její přítel Jacob).
 • Lidi ji nazývají robotem a psychopatem.
 • Velmi striktně se řídí pravidly.
 • Má problémy se spánkem a zapomíná jíst.
 • Její práce je pro ni jako posedlost, intenzivní zájem.
 • Nemá přátele (kromě Hanse a později Martina a Henrika).
 • Říká vždy, co si myslí, několikrát ji její kolegové musí brzdit.
 • Nemá sociální intuici, a proto ji Martin učí různé komunikační dovednosti jako lhaní, pochvala atd.
 • Působí lhostejně, neurvale, protivně a neempaticky.
 • Má své určité rituály (přeskládávání věcí).
 • Občas má problém zachytit různé vtipy, náznaky a ironii.
 • Neumí flirtovat, ani provádět small talk.
 • Chodí pořád v tom stejném oblečení, protože je pohodlné.
giphy

Já osobně si myslím, že víc než samotný Asperger, jí do života zasahuje smutná minulost a týraní ze strany matky (no jo, Skandinávci si prostě nemůžou pomoct). Podle mě má Saga především rozsáhlé a dlouhotrvající deprese, které výrazně zhoršují už tak mizerný sociální život; právě proto, že se vůbec nesměje (jen se cca dvakrát, nebo třikrát lehce pousmála kvůli Martinovi). A protože lidi kolem ní chodí „po špičkách“ a nikdy jí do očí, kromě Martina a později Henrika, neřeknou, co si o ní myslí, není schopna, i přes své vysoké IQ, navazovat jakékoliv druhy vztahů. Neví jak.

Nemá moc šanci se naučit nějakým základním sociálním dovednostem, když její práce zahrnuje převážně kontakt s lidmi, kteří si s ní asi jen tak nepoklábosí; s mrtvolami a pozůstalými. Je očividné, že i když na ostatní působí laxně a zmateně, uvědomuje si svoje chyby čím dál tím více.

Přestože neví jak projevit klasickou empatii, je rozhodně soucitná – například, když se snaží za každou cenu zachránit Augusta, přestože riskuje vlastní život kvůli nedoléčenému zranění. Nebo když plně respektuje Henrikovo fantazírování o ztracené rodině, jelikož si doopravdy uvědomuje, jak zraňující by pro něj bylo, kdyby to jakkoliv zlehčovala. Ostatně však ona sama ztratila sestru, kvůli které porušila všechny své zásady a provedla zločin, o kterém nikdo, kromě Martina, neví. A to jen proto, aby ji zachránila před tyranskou matkou. To, že svou sestru měla bezpodmínečně ráda a že jí její smrt pronásleduje i po letech, je docela viditelné v jedné z posledních scén třetí řady.

Mínusy: Abych si trochu „rýpla“, vím, že pro komerční účely bývá různá televizní tvorba trochu nerealistická a zmiňuju to neustále, když píšu článek tohoto druhu. Její chování občas působí až přehnaně: co mi trochu na postavě Sagy vadí, je fakt, že jí je 35 let na začátku seriálu a ačkoliv je samostatná a je tam považovaná za tu vysoce inteligentní, některé věci za ty roky nedokázala vydedukovat (například to s tím, že lidi občas potřebují pochválit, nebo, že občas chtějí slyšet milosrdnou lež). To mi trochu k dospělé funkční inteligentní ženě, která pracuje s lidmi, prostě nesedělo (a nejen mně). Další nereálná věc, bohužel, je, že by se osoba jako Saga k policii kdy dostala s takovou absencí jakýchkoliv sociálních schopností. To všechno je ale způsobeno tím, že pochází ze severu a tam jsou tragédie mezi autory prostě v oblibě – proto je nutné Most brát trochu s rezervou.

15_midi

Plusy: Troufám si tvrdit, že to nejlepší na Mostu tkví v tom, že nikdo nepopírá, že je Saga AS. Sice tam ten záměr vysloveně nebyl, ale fanoušci začali Sofii Helin (Saga) a tvůrcům psát, že se jim povedlo napsat postavu s AS. A oni nejen, že to nepopřeli, ještě se toho chytili (můžete tu změnu vidět na třetí řadě, kdy Saga začne přerovnávat věci, aby se uklidnila a už se lidem nedívá tolik do očí) a sama Sofia bývá často tázána na toto téma. Vždy odpovídá, že si to taky myslí a že ji těší děkovné dopisy, ve kterých se píše, že pro hodně Aspergerek vytvořili ikonicky autistickou hrdinku. Připadá mi naprosto skvělé, že tvůrci „přijali zodpovědnost“ (na rozdíl třeba od tvůrců Sheldona Coopera) a mluví se o tom. Sice ještě v seriálu nebyla diagnostikovaná, protože postava Sagy je velmi zatvrzelá a na diagnostiku by nešla, nicméně už tam padly různé náznaky.

Saga je považována za jednu z nejkomplikovanějších ženských postav obecně, ale pro mě osobně není příliš těžké ji chápat. Ostatně dva lidi mi řekli, že jsem docela jako ona. Chtěla jsem mít kamarádku jako je Saga, což se mi povedlo, opravdu jí byla podobná, ale nevydrželo to, bohužel.

Pár bodů na závěr:

 • Švédština a dánština jsou podobné jazyky (asi jako čeština a slovenština), v písemném projevu obzvlášť, takže postavy spolu komunikují ve svých jazycích a rozumí si. Nicméně je dánština v mluvené podobě velmi problematická (Dánové obecně huhlají a jejich výslovnost se od psané formy velmi liší, zatímco výslovnost ve švédštině je relativně fonologicky stejná), a tak Švédka Sofia Helin poznamenala, že když poprvé přišla na plac mezi převážně dánské herce a dánského režiséra, tak měla problém jim porozumět a tudíž dokázala pochopit Ságu a vcítit se do ní, jak se asi musí cítit „za sklem“ jakožto AS.
 • Zatímco Saga, jak už bylo zmíněno, je opravdu seversky velmi chladná, Sonya a Elise ukazují emoce o trochu víc, zvláště v závěru, aby to zahrálo na divákovo city. Ale opravdu jen o trochu.
 • The Bridge má taky druhou řadu, která je ale poměrně jiná, urychluje vývoj hlavní postavy (přiznávám, že se mi ale zdá realističtější, než velmi pomalý psychologický vývoj Sagy), nekopíruje už originál, jen si z něj trochu bere inspiraci.
 • The Bridge má, vzhledem k tomu, že se odehrává částečně i v Mexiku, jednu dějovou linku navíc. Určitě vás napadne jakou.
 • Originál má velmi vysoké hodnocení, The Bridge skončil taky vysoko, hůř je na tom The Tunnel.
 • Zajímavost: ve švédštině se Saga vyslovuje jako sÉga. A její jméno v překladu znamená „pohádka/příběh“.
 • Čtvrtá (a poslední) řada bude mít premiéru v novém roce.

Edit: Dozvěděla jsem se, že existuje/se natáčí ještě další remake, tentokrát estonsko-ruský. Sága se tam jmenuje Inga Veermaa. Nevím, kolik těch verzí existuje, takže jestli znáte ještě další, tak ji napiště do komentářů 🙂

6 komentářů: „Saga Norén (Bron/Broen)

  1. No, to ne, Polák s Čechem si příliš rozumět nebudou, Švéd s Dánem ano. Dokonce i já, byť nerodilá mluvčí švédštiny na mizerné úrovni, jsem rozuměla dánsky. Výslovnost je samozřejmě větší problém, ale v psané formě ty rozdíly nejsou až tak obrovské.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.