Mr. Bean

Mr. Bean je asi nejznámější postava vůbec, kdo by ho neznal? Pan Fazole, samotář, podivín v podání geniálního Rowana Atkinsona. Rowan ho vymyslel společně s Richardem Curtisem, který má na triku Lásku Nebeskou, Notting Hill a Dr. Who.

mr bean

Možná to víte, možná ne, ale Rowan Atkinson patří mezi nejchytřejší lidi na světě (IQ má přibližně 170) a vystudoval elektrické inženýrství na Oxfordu. Zmiňuju to proto, že v takových oborech a na takových školách je počet Aspergerů, nebo minimálně lidí s autistickými rysy, poměrně vyšší.

Jak jsem četla na mezinárodních fórech pro autisty (ano, dívám se, jestli se jiní autisté shodují s mými názory), je pravděpodobné, že Rowan ze svých spolužáků čerpal inspiraci (někdo dokonce zmiňoval, že se inspiroval autistickým příbuzným, ale nevím, co je na tom pravdy), jelikož pan Fazole vznikl už při jeho studiích. Ačkoliv Mr. Bean nikdy neprošel oficiální diagnostikou, rozhodně není žádnou konspirační teorií, že je pravděpodobně autista.

Já osobně mám trochu problém jakoukoliv postavu, která slouží primárně k pobavení/hraní na city diváků(m) (což se teda svým způsobem objevuje úplně ve všech žánrech), řadit pod nějakou diagnózu, protože rysy té postavy jsou až zbytečně hnané do extrému, což potom opět může působit stigmatizačně a ableisticky (například takový Rainman, uh…).

Nicméně, pojďme se podívat, proč je Mr. Bean vysoce funkční autista (ne Asperger):

  • Téměř nemluví, což by se spíše vyskytovalo u klasického autismu a ne u Aspergerova syndromu.
  • Obecně nemá moc zájem o společnost. To opět může působit stigmatizačně, ale jak už jsem zmínila, Mr. Bean by naplnil spíš kritéria vysoce funkčního autismu a ne Aspergerova syndromu a jedním z rozdílů těchto dvou kategorií je fakt, že VF autisté po společnosti touží mnohem méně, než my Aspergeři. Dokonce se v některých dílech objevuje i jeho přítelkyně (je mi záhada, jak ji vůbec získal).
  • Je excentrický a má překvapivé a nestandartní řešení různých situací.
  • Absolutně neřeší, co si myslí lidi kolem něj, nemá empatii a je sebestředný. Toto by opět mohlo být stigmatizující, ale je faktem, že někteří autisté tací skutečně jsou (ale opravdu jen někteří!).
  • Působí jako mentálně retardovaný, i když je samostatný.
  • Má rutiny.
  • Vůbec nezná jakékoliv společenské konvence.
  • Má velmi blízký emotivní vztah k nějaké věci (u něj je to jeho medvědí plyšák).
  • Jeho neverbální vyjadřování je přehnané, nepřehlédnutelné a způsobuje rozruch.
  • Často se díky svému netypickému myšlení dostává do problémů.

Dál už to asi nebudu rozvádět, hlavně především proto, že není zase toho tolik, čeho se dá chytit a taky proto, jak už jsem zmínila, Mr. Bean existuje pro pobavení diváků a tím pádem je jeho postava poměrně karikaturní. Rozhodně bych ale řekla, že splňuje kritéria pro PAS.

(Někde jsem četla, že by mohl být sociopat… ách jo, sociopati mají velmi dobrou soc. intuici a právě jí využívají.)

Zdá se mi, že Rowan Atkinson má obecně rád takový druh postav, protože co si tak pamatuju z dětství, tak i jeho Johnny English mi připadal jako jakási komunikativnější verze Mr. Beana. Ovšem vzhledem k jeho inteligenci je jasné, že ani Rowan plně člověk myslící běžným způsobem.

2 komentáře: „Mr. Bean

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.