Kateřina Bertoldová (Ošklivka Katka)

Z nějakého důvodu na mě Ošklivka Katka před týdnem vyběhla na youtube a já, toužíc se vyhnout bakalářce, jsem si ji pustila. Když tehdy OK běžela v televizi, hrozně jsem ji žrala, jak se tak říká… nuže, bylo mi dvancát. Ošklivka Katka je víceméně nedokončená kopie Ošklivky Betty, tu jistě znáte, byl to hit.

005_katerina_janeckova

Je to už trochu starší seriál, ale co už, důvod těchto článků nemá být v tom, či jsou aktuální, nebo ne.

Ačkoliv pointa tohohle seriálu vězí v tom, jak už název napovídá, že hlavní hrdinka je vlastně ošklivá, a proto se jí ostatní vysmívají a nemůže najít přítele, ani práci, tak ve skutečnosti by takový jednoduchý motiv neměl šanci (však krása/ošklivost je prakticky velmi subjektivní a sociokulturní a díky tomu i velmi nestálá), takže aby tomu dodali šťávu, udělali z Katky ještě totálního mimozemšťana.

Hned na začátku si její zaměstnavatel Tomáš o ní zjišťuje reference, které jsou rozpačité. Na jedné straně je vysoce vzdělaná a schopná, na druhé straně je ve svém oboru možná schopná až moc, neuměla jednat s klienty v bance a byla příliš „drzá“, a proto dostala výpověď. Ani zmínka o ošklivost.

Její infantilnost je v kontrastu s její vysokou matematickou a analytickou inteligencí (nazývají ji „kompjůtr“, Einstein a matematický génius). Další velký kontrast, který je tam hodně očividný, je fakt, že je obklopena typickými neurotypiky – hrají sociální hry, jsou extrovertní a někteří i bezostyšně lžou. Tomáš, její velká láska, je její naprostý opak, jehož přítomnost její AS rysy ještě víc zdůrazňuje.

Bere věci poměrně doslova, obzvlášť od Tomáše, protože ji mate. Ten taky párkrát na její adresu prohlásí, že jen žertoval/byl ironický, protože to Katka úplně nepoznala (i když si myslím, že poznala, jen nevěděla, jak „správně“ reagovat). Dokonce jí i řekne: „Vy jste nám sem spadla z jiné planety“ a Katka pronese něco ve smyslu, že sama má často ten pocit.

Má problémy s očním kontaktem, často uhýbá očima, i když to může být i jen projev plachosti a submisivity a několikrát dokonce i opakuje slova po jiných ve stylu echolálií. A je veliký snílek.

06_kali

Nemá příliš sociální intuice; překvapuje ji, že jí lidi ve firmě dávají najevo, že mezi ně nepatří a pronáší občas takové hlášky nad kterými ostatní jen převrací očima a šklebí se, což Katka samozřejmě nevidí. Dokonce i v klubu „ošklivek“ (spolek sekretářek) je výrazná svou excentričností v chování. Je očividné, že si přeje zapadnout a občas kopíruje chování ostatních, což není přijímáno dobře, protože Katka je podle nich divná a trapná (a nejen proto, že má být ošklivá, že, i když to hraje svou roli jako u Susan Boyle).

Je v podstatě svolná k čemukoliv, což ji může snadno přivést do velkých průšvihů, aby se zavděčila lidem, kterým se chce zavděčit a to i přes to, že má přirozeně velké sklony k poctivosti. S rodiči má velmi blízký vztah, možná i právě proto, že její táta je taky velké sociální nemehlo (ještě mnohem větší, než ona sama).

Na druhou stranu je hezké, že je Katka vykreslená spíš jako obětavý a nesebestředný člověk s empatií, což je příjemná změna oproti normálu (hodně AS, byť nezáměrně vytvořených jako Sheldon Cooper jsou velice sebestřední a egoističtí). Je i citlivá, dokonce se v seriálu několikrát rozpláče.

Osobně se v ní vcelku poznávám (tedy mé pubertální já, po zjištění, že jsem na spektru jsem se hodně změnila) a myslím si, že je další z možných typických příkladů ženy s PAS (zvlášť té, která to očividně o sobě neví).

Samozřejmě, že ne každý divný a sociálně nemotorný člověk by hned musel být AS ve skutečném životě, nicméně pro komediální (nebo dramatické) účely se to ve filmech a seriálech přehání a to potom může vést k tomu, že ty postavy nechtěně naplnily kritérium pro PAS.

2 komentáře: „Kateřina Bertoldová (Ošklivka Katka)

 1. Zrovna ošklivku Katku sjem si nedávno z nostalgie taky pustila a dost mě překvapilo, že podle tebe má AS. Mně připadá, že její excentričnost je dána spíš čistě výchovou, vzhledem k její rodině a okolí být jiná ani moc nemůže. Navíc mi připadá příliš zaměřená emocionálně, což nevadí, ale ona kvůli tomu občas jedná dost iracionálně a to mi na AS nesedí. Ale mohu se mýlit, nejsem psycholog, každopádně mě to u ní ani trochu nenapadlo.

  Mimochodem, tohle je skvělá rubrika, i když tu jsou jen dva články. A skvěle píšeš.

  To se mi líbí

  1. Tak ono je AS dědičné a je očividné, že ten její táta je taky naprostý „mimoň“. Ale máš pravdu, že je dost emocionální, na druhou stranu to překvapivě hodně Aspergerů bývá. Ono je to takový extrémní – někteří z nás jsou skoro striktně racionální a někteří zase naopak, poměrně emotivní. Ale je fakt, že její postava mi připadá taková těžce zařaditelná kamkoliv.

   Díky moc za pochvalu! 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.