Těžký úděl alexithymika

Ke dni autismu přidávám takový odlehčený článek (který mám rozepsaný přes půl roku, lol) o takové zvláštní charakteristice, nebo spíše rysu, který se často objevuje společně s autismem – o emoční slepotě. To, co je u většiny lidí snadné, je pro některé lidi složité: rozpoznat a popsat vlastní pocity.

Náš uděl – úděl alexityhmiků – je kvůli tomu těžký.

Za prvé. Lidé nemají tušení, co ten pojem vlastně znamená. Když si chcete zadat do vyhledávače nějaký citát o nedostatku pocitů (který vás možná ani nedojme a jestli jo, tak to stejně ve výsledku ani nepoznáte), tak vám vyjede přesný opak. Milé. Alexi – co?

Za druhé. Když si chcete projít různé blogy a zjistit, jestli jste jediní, tak zjistíte… že jo, jste jediní. První, co na vás vyskočí je profil autora (povětšinou těžce introvertní autorky, která zrovna prožívá pubertu a je to věčný snílek), který hlásá „mám tolik emocí, všechno tak děsně prožívám, úplně všechno, ale to mě naplňuje a dělá mě to šťastnou“. A když už najdete typ blogu, který byste chtěli číst, je natolik populární, že pokud nejste jeho oblíbený zpěvák/herec/vrah, jste bez šance. No a potom už tak maximálně existují blogy o kosmetice a údajných módních trendech.

giphy4

Za třetí. Lidé vás považují za mimoně. Někdy máte totální zkrat, který bývá to v kontrastu s tím vaším typicky nekonečně flegmatickým chováním. Ale povětšinou prostě nereagujete. Ptáte se emotivně založených lidí, jak poznají, že někoho mají rádi a ti na vás třeští oči, jak to jako můžete nepoznat…?! Tak jste normální? (No já nevím, nebývá často v seriálech hlavní romantická zápletka v tom, že ti dva se milují, ale ještě o tom neví?). A když vás přepadnou pocity zamilovanosti, o kterých jste četli jenom ve Stmívání ,a říkali si, jak je to nerealistické a stupidní… chcete si zavolat záchranou službu, protože ta zamotaná hlava, slabost v kolenech a divný pocit na hrudi určitě musí být jedině infarkt.

Za čtvrté. To se vztahuje k tomu, že vás lidi mají za psychopata, kus ledu. Nemluvíte o emocích a když už ano, tak jsou to povětšinou prázdná slova, která nedokážou vyjádřit to, co se vám ve skutečnosti honí v hlavě. To ovšem neznamená, že pocity nemáte. Ale máte; jen je neumíte popsat, kategorizovat a jsou pomalé. Pocity k vám přichází jako stoletá želva; jen se pomalu plíží a tím pádem radost z vánočních dárků dostanete až v tom dalším roce. Bez nadsázky.

Za páté. Psychosomatické potíže. Ty máte neustále. Nevnímáte svoje pocity, ale ony vnímají vás. Začne vás bolet hlava, je vám na zvracení, bolí vás záda a vy netušíte proč a nepomůže vám ani doktorovo pozvednuté obočí – nic vám přece není. Pro rozvoj panické poruchy naprosto ideální.

~

Článek je psaný v nadsázce, ale alexithymie není vtipná, je to vcelku hendikep.

2 komentáře: „Těžký úděl alexithymika

  1. To mě mrzí. No, nadávky taky znám.. Já jsem pro tátu neschopný debil, co v životě nic nedokáže, protože mě zajímají jen seriály.. A bohužel i šikanu jsem si prožila a škola pro mě byla peklem.. Naštěstí už jsem na vysoké a všechno je mezi dospělejšími jedinci, kterým jsme úplně ukradená jednodušší.. 🙂
    Postavit se rodiči, který pořád jen ječí a neposlouchá naše názory, protože věří, že sám ví všechno nejlíp.. to je těžké. To znám.
    Mimochodem, ještě je typ blogu dospělého jedince, který používá blog především jako únik z reality a vypisuje se ze svých pocitů, protože prostě nemá možnost platit si psychologa a tohle tak nějak pomáhá. viz já, nebo kamarádka z chippedcup.blog.cz 🙂

    To se mi líbí

  2. Jo tááák.. no vidíš to, ještě nedavno jsem měla na blogu starý články a vzhled, a pusto prázdno necelý rok… zrovna teď jsem se vrátila s článkem týdne a hodlám si to udržovat jak jen bude čas na ty moje výkecy .. 😀 Mám ráda blogy jako máš ty nebo Angie.. o tom by blog měl být.. o psaní nebo zkoušení psaní a hledání se 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.