Online seznamky

Ani nevím, co mě to popadlo za šílenství, ale místo toho, abych psala bakalářku, nebo se aspoň mentálně přemlouvala, abych ji začala psát, stáhla jsem si několik online seznamek. Zjistila jsem totiž, se jedna AS známá právě tímto způsobem seznámila se svým přítelem.

Tento způsob seznamování se vždycky odsuzovala, jelikož na mě vyvíjí až moc velký nátlak, a protože se mi zdá, že tam nikdo použitelný pro vztah se mnou (jen Bůh ví, jestli někdo takový vůbec někde existuje) nemůže vůbec být. Protože musí být trochu jako já. Chudák.

giphy1

V dnešní době jsou ty různé seznamky hlavně jako aplikace do mobilu/tabletu. To by mě opravdu zajímalo, kdo tohle vymyslel. Jasně, lidi mají zjevně svoje mobily přilepené k rukám, všimla jsem si. Nicméně já jsem od přírody lenoch, takže mi neustále ježdění prsty po obrazovce úplně nevyhovuje (tolik otisků prstů, co po sobě zanecháváte… velký bratr je všude, všude!)

Minulý víkend jsem zkusila Tinder a Sapio — Intelligent Dating. A netrpělivě čekám až bude Hater na androidu, protože to vypadá jako něco, co by mohlo být i efektivní. Aspoň trochu.

Na Tinderu jsem získala hned několik shod, ale napsali mi zatím jen tři z těch shod. Já, po špatných zkušenostech, kdy jsem se jako trapný autista vnucovala populárním neurotypikům, už nikomu nepíšu jako první.

giphy
Jsi obyčejný.

S první shodou to probíhalo následovně:
On: „A odkud jsi?“
Já: „Z Prahy a ty?“
Mé vnitřní já: ‚Jo, já vím, z Aše, máš to na instagramu. Nemůžeme tuhle fázi přeskočit?
On: „Z Aše.“
Já: „Studuješ/pracuješ?“
‚Jasně, že pracuješ, jsi z Aše, tam není žádná vysoká škola a ty – podle tvojí prezentace na sociálních sítích – nejsi ten typ, co by takzvaně marnil své mládí studiem.‘
On: „Pracuju. V Německu.“
Já: „A na jaké úrovni umíš německy?“
Určitě netuší, že mě zajímá evropský referenční rámec pro cizí jazyky.
On: „Už tam pracuju nějakou dobu, takže umím.“
Já: „A co máš dnes v plánu?“ (Povšimněte si, prosím, že já jsem ten tahoun konverzace).
‚Určitě to bude jakože chápat, že ho chci pozvat na rande. Ve skutečnosti má určitě nějaký fotbalový trénink, nebo zápas.‘
On: „Cítím ve vzduchu rande, jo? „
‚Ne.‘
Já: „Ptám se v rámci seznamování se, dneska nemám čas.“
On: „To já taky ne, náš fotbalový tým má dneska zápas.“

Samozřejmě, že nakonec přiznal, že mu jde o nalezení takzvané víkendové „lásky“. Ačkoliv to sama nemám ráda, už jsem mu neodepsala. Zachvátil mě smutek, tak jsem to nezvládla.

Zajímalo by mě, zcela upřímně by mě zajímalo… jak je možné, že vám – neurotypikům – tohle nevadí? Domnívala jsem se, že touha po jistotě a předvídatelnosti je typicky autistický rys a přesto já jsem ta, co má chuť si urazit hlavu, když mi přijde zpráva „ahoj, jak se máš?“ a celý následující rozhovor se odvíjí podle pevně daného scénáře ve kterém není prostor pro improvizaci. Small talk, který vede spíš k záhubě potenciálních sympatií než k osobnímu setkání. A když stojí řeč, přijdou na přetřes ta stejná témata – práce, případně studium, aktuální nálada a činnost.

A hlavně se neptat na, pro ně, zvláštní otázky. Filozofující. Upřímné. Osobní. Jiné.

Já: „Takže ty věříš na toho pravého člověka, jo? Nenapadlo tě někdy, že se třeba narodil/narodí v úplně jiné době než ty a nikdy se nepotkáte?“
On: „Ne, to mě nenapadlo.“
– „Ok. V jaký době bys chtěl žít, kdybys mohl?“
+ „Nevím, nepřemýšlel jsem nad tím.“
– „Tak to zkus ;)“
+ „Hm… nevím.“
– „A co tvoje dětství? Jaká je tvoje nejoblíbenější vzpomínka?“
+ „Jej, tak to nevím. Asi ta klasika, hraní s klukama fotbal a tak. Hele, poslala bys mi nějaký tvoje fotky?“
‚Wtf‘

Sapio — Intelligent Dating působí vznešeně bohužel je to ale vytvořený nějakým chaotikem; celý ten systém hodnocení a seznamování se nedává vůbec smysl. Nehledě na to, že tam svou osudovou sofistikovanou lásku hledají převážně Indové. Každopádně, mě zaujaly velmi zajímavé, řekněme místy i hluboké, otázky, které tuto seznamku odlišují od ostatních. Například: Kdo by tě hrál ve tvém biografickém filmu? S jakým padouchem se tajně ztotžňuješ? Za koho bys položil/a život? Jak by zněla otázka, která dokáže hodně odhalit o člověku? Jakými třemi slovy by tě tvoji přátelé popsali? Co se stalo s tvou první láskou? Jaký je smysl života?

Ještě by tam měla být otázka: Co je s tebou špatně?

To, že vím, co chci a co hledám.

Ale obávám se, že nikdo takový neexistuje. A jestli ano, tak určitě neplýtvá čas tak jako já.

One thought on “Online seznamky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.