Fantastická zvířata a kde je najít (aneb jiný nadpis mě nenapadl)

Právě jsem přišla z kina. Kina jsem obecně mívala ráda, ale občas ve mně zažehnají úzkost; potemnělý sál, příliš mnoho lidí, extrémní hlasitost a příliš velký a rychle se pohybující obraz. Moje bývalá spolubydlící dostala panickou ataku, a tak krátce po začátku filmu vyběhla pryč a už se nevrátila. Jen stěží se mi podařilo nějakým záhadným se způsobem uklidnit, abych ji nedostala taky, ale přesto jsem po konci filmu ihned zmizela z kina a kvapným krokem šla domů jako kdyby bylo jedenáct v noci a já měla v patách stalkera.

Já mám totiž hroznou hrůzu z lidí, co ztratí sebekontrolu, a pak sama mám těžkou úzkost, ne-li rovnou totální meltdown.

Závidím svým spolužákům to, že jsou zdraví. A tím nemyslím to, že jsou to očividně klasičtí neurotypici, protože autismus není nemoc, to ani omylem. Ale mám na mysli to, že nezápasí se sklony k OCD, depresím a bipolární poruše, že nezápasí s úzkostmi, s panikou, derealizací a depersonalizací, alexithymií, která způsobuje psychosomatózu, s poruchou pozornosti a někdy až přehnanou impulzivitou vyhnanou do agresivního chování. 

Chtěla bych umět se toho zbavit. Jakou mávnutím kouzelné hůlky. To bohužel nefunguje ani v tom filmu, na kterém jsem byla.

clipboard01
Fantastická zvířata a kde je najít

Hned na okraj: fascinuje mě, jak je premiéra závislých filmů v ČR vždy ve čtvrtek, což je kolikrát i dřív než světová premiéra. Totéž se třeba stalo i s 50 odstíny šedi, kam jsem šla jen, abych mohla spamatovat instagram a facebook s tím, že jsem to viděla dřív než ty šílené fanynky, ha! 😛 (Nakonec jsem to stejně neudělala, protože jsem se styděla, že jsem na to šla, je to opravdu naprostý kulturní dno, barbarství, plýtvání penězi i stromy, snad už jen Zubatá vagína je větší nesmysl.)

Nicméně, zpět ke zvířatům. Zaujala mě hlavní postava, Mlok Scamander. Asi na něj mám tak trochu crush, ach jo. 

Nechci úplně spoilerovat, avšak nevím, co vše můžete považovat za spoilery, takže… pozor. Ovšem, tohle nemá být žádná recenze, já nerecenzuju. Vzhledem k tomu, že to má být prequel Harryho Pottera, kterého tak zbožňuju (i přes to, kolik „děr“ a různých nelogičností obsahuje, ale nic dokonalého fakt neexistuje), bych stejně nevěděla, jak tu recenzi uchopit.

Mlok Scamander je, podle mě, docela očividný Asperger. Ani nevíte, jak mi to zvedlo náladu (a zahnalo náběh na atak), když mi to začalo docházet. Ta mimika, gestikulace, oční kontakt, i poměrně přímý způsob komunikace. To, jak se choval. To, že tam párkrát zmínil, že byl v Bradavicích neoblíbený. Jako bych v něm viděla další AS postavy a taky… sebe! Paráda. (Souhlasí se mnou i jedna aspergerka, co právě taky dorazila z kina, yep, nejsem sama.)

Navíc, Eddie Redmayne je vcelku… sladký. Má zvláštní rysy, ale vyzařuje z něj cosi doopravdy sympatického.

Už jsem byla nařčená z toho, že se snažím (a nejen já, ale i jiní lidi ze skupiny) najít na těch postavách zvláštnosti, které tam nejsou. To je samozřejmě nesmysl. Zábavní průmysl vždycky vydělával na něčem zvláštním, netypickém, na něčem, co ty lidi prostě přitáhne k obrazovkám/knížkám. A proto je tolik „divných“ postav. Není to ale přehnané. Podívejte se na statistiky, kolik lidí trpí nějakou poruchou – ať už poruchou osobnosti, autismem, ADHD, OCD, dyslexií. Takových lidí je doopravdy hodně, víc než si pravděpodobně teď myslíte, a Rowlingová si to moc dobře uvědomuje. Proto je Severus Snape učebnicový schizoid, Bellatrix Lestrange schizofrenička, Harry Potter zase očividně ADHD, Voldemort psychopat a Mlok asperger.

Díky bohu za takové postavy jako jsou Sherlock Holmes, Sága Norén, Mlok Scamander, Temprance Brennan, jelikož pak se i my máme s kým ztotožnit. Nemusíme vídat jen Anastázie Steelové, Carrie Bradshawové a Rory Gilmorové. (V zásadě proti nim nic nemám, ale absolutně jim kvůli jejich nelogickému jednání nerozumím, jdou úplně mimo mé chápání, zatímco většina běžných žen se v nich vidí.)

15128645_10202320216202398_1492971508_n

Mimochodem, dostala jsem i speciální samolepkové album s Fantastickými zvířaty a Harrym Potterem, i když už zjevně nejsem dítě. To je jedna z výhod, když chodíte všude s výrazným časovým předstihem.

EDIT (18.11.): Moje NT kamarádka zrovna dokoukala ten film a říká, že je Mlok doopravdy AS, dokonce ne omylem, ale úmyslně. Což si myslím i já.

2 komentáře: „Fantastická zvířata a kde je najít (aneb jiný nadpis mě nenapadl)

  1. Ahojky, my sa nepoznáme, ale myslím že to nevadí….Zatiaľ nie som diagnostikovaný aspík, ale vraj som jasná….som v kontakte s Brankom Lackom, ktorý tu prispel, rozhovorom….Nebudem sa tu rozpisovať o sebe, len som chcela podotknúť že ja milujem Harryho Pottera a fantasy filmy a to budem mať 38 🙂 Ak by si ma chcela kontaktovať, alebo hocijaký Aspík, neváhajte 🙂

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.